Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Polymerní kompozity přír. a synt. (TCPM / TE8PK)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu TCPM / TE8PK - Polymerní kompozity přír. a synt., Fakulta technologická ve Zlíně, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

- Podélná tuhost a pevnost jednosměrných kompozitů (Hookův zákon, pravidlo míchání modulů a napětí resp. směšovací pravidlo-zobecněný tvar, závislost napětí na deformaci kompozitů s lineární a nelineární matricí, závislost modulů v axiálním a příčném směru na stupni plnění).- Podélná pevnost v tahu jednosměrných kompozitů, porušení kompozitu, kritický podíl plniva potřebný pro zpevnění kompozitu, výsledná pevnost jako funkce obj.podílu vláken.- Příčná tuhost a pevnost jednosměrných kompozitů, celkové prodloužení materiálů, zobecněný vztah pro příčný modul v kompozitu, Halpin-Tsai model pro modul v příčném směru, příčná pevnost kompozitu v tahu, v tlaku, ve smyku.- Teplotní roztažnost (podélný a příčný součinitel teplotní roztažnosti) a transportní vlastnosti (tepelná a elektrická vodivost kompozitů v podélném a příčném směru).- Analýza ortotropních vrstev kompozitů - elastická symetrie, prvek ? izotropní, ortotropní, anizotropní, Hookův zákon pro jednosměrnou laminu (tah, tlak), napjatost v bodě tělesa a složky tenzoru napjatosti pro 2D a 3D.- Hookův zákon pro 2D ortotropní laminu, redukce HZ z 3D na 2D, matice tuhosti a poddajnosti, redukovaná matice tuhosti, vztah mezi prvky matic tuhosti a materiálovými konstantami (E1- modul pružnosti ve směru vláken, E2 - modul pružnosti ve směru kolmém, G12 - smykový modul pružnosti v rovině laminy, Poissonův poměr).- Hookův zákon pro laminu namáhanou pod úhlem, zobecnění HZ v tenzorovém stavu (Einsteinova maticová symbolika), transformace složek tenzoru napjatosti a deformace, transformační matice.- Lamináty - vrstvení, způsob kótování laminátů, elastické vlastnosti, zásady volby pořadí vrstev, faktory ovlivňující pevnost v tahu laminátů, teplotní pnutí.- Konstitutivní rovnice ? elastické vlastnosti laminátů (výpočet matice tuhosti, vazebné matice, matice ohybové tuhosti laminátu).- Krátkovláknové kompozity - teorie přenosu napětí, kritická délka vlákna, napětí vlákna.- Krátkovláknové kompozity - modul pružnosti a pevnosti.- Základní principy složených materiálů. Dělení kompozitů.- Technologie výroby kompozitních materiálů - pultruze, laminování, ovíjení, odstředivé lití, navíjení, lití pod tlakem, RIM technologie, lisování, přetlačování.- Exkurze (praktické ukázky výroby polymerních kompozitů v rámci exkurze u vybraných firem).

Získané způsobilosti

Student má znalosti o mechanických, elektrických, magnetických, tepelných vlastnostech a technologiích výroby polymerních kompozitních materiálů.

Literatura

Petrtýl, M. Mechanika kompozitních těles. Praha : ČVUT, 1991. ISBN 80-01-00639-5.Autar K.Kaw. Mechanisc of composites materials. Taylor and Francis, 2006. Ehrenstein, Gottfried W.: . Polymerní kompozitní materiály. Scientia, 2009. Agarwal B. D., Broutman L. J. Vláknové kompozity. SNTL Praha, 1987. Bareš, R. A. Kompozitní materiály. Praha : SNTL, 1988. Raab, Miroslav. Materiály a člověk : (netradiční úvod do současné materiálové vědy). 1. vyd. Praha : Encyklopedický dům, 1999. ISBN 8086044130.Pulickel M. Ajayan, Linda S. Schadler, Paul V. Braun. Nanocomposite Science and technology. Wiley-VCH Verlag GMbH and Co. KGaA, Weinhein, 2003. Veselý K. a kol. Polymerní kompozity. Edice MACRO, 1990. ISBN 80-85009-05-6.Aneli, J.N. Khananasvili and Zaikov, G.E. Structuring and conductivity of polymer composites. Nova Science Publishers, Inc. 1998. Agarwal, B. D., Lawrence, J. B. Vláknové kompozity. Praha : SNTL, 1987.

Požadavky

Způsob zakončení předmětu - zkouškaDocházka: aktivní účast na cvičeních 80%.Zápočet: odevzdání prezentace na zadané téma.Zkouška: znalost probrané látky z probíraných tématických okruhů, ústní zkouška.

Garant

doc. Ing. Jarmila Vilčáková, Ph.D.

Vyučující

doc. Ing. Jarmila Vilčáková, Ph.D.Ing. Robert Moučka, Ph.D.doc. Ing. Jarmila Vilčáková, Ph.D.