Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Fyzikální chemie II (TUFMI / T5FCH)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu TUFMI / T5FCH - Fyzikální chemie II, Fakulta technologická ve Zlíně, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

- Chemická kinetika - rychlost reakce, rychlostní rovnice, rychlostní konstanta, řád a molekularita reakce.- Formální kinetika reakcí I. a II. řádu, zlomkový čas reakce, stanovení řádu reakce a rychlostní konstanty.- Teplotní závislost reakční rychlosti, Arrheniova rovnice, srážková teorie, teorie aktivovaného komplexu.- Systémy simultánních reakcí, reakce zvratné, následné a bočné, aproximace stacionárního stavu.- Homogenní a heterogenní katalýza - princip a vybrané kinetické modely. Adsorpce na pevné fázi, Langmuirova a Freundlichova izoterma.- Elektrochemie - vedení proudu v elektrolytech, měrná a molární vodivost, pohyblivost iontu, převodová čísla.- Teorie kyselin a zásad, disociační konstanta, výpočty pH a složení roztoku, amfolyty, izoelektrický bod.- Termodynamika elektrolytů, střední aktivitní koeficient, elektrochemické články, Nernstova rovnice, elektrodové potenciály, redoxni reakce.- Elektrolýza, Faradayovy zákony, polarizace elektrod, polarografie.- Koloidní soustavy a jejich klasifikace, kinetické vlastnosti, koagulace.- Makromolekuly v roztoku, náhodné klubko, gyrační poloměr, distribuční funkce, střední velikosti a molekulové hmotnosti.- Metody stanovení molekulové hmotnosti - osmometrie, sedimentace, rozptyl světla, viskozimetrie.- Termodynamika roztoků polymerů, mřížková teorie, fázové rovnováhy v roztocích polymerů, frakcionace.

Získané způsobilosti

Student je schopný realizovat získané znalosti při řešení fyzikálně-chemických problémů v chemických a technologických disciplínách včetně hodnocení a zpracování energetických bilancí. Využívá praktické dovednosti, které získal v laboratorním cvičení z tohoto předmětu.

Literatura

Šimek, L., Hrnčiřík, J. Fyzikální chemie I. UTB Zlín , 2007. ISBN 978-80-7318-324-0.Atkins, P. W. Atkins´physical chemistry. 7th ed. New York : Oxford University Press, 2002. ISBN 198792859.Moore, W.J. Fyzikální chemie. SNTL Praha, 1979. Šimek, L., Hrnčiřík, J. Fyzikální chemie II : Koloidní a makromolekulární systémy. Zlín : UTB, 2005. ISBN 80-7318-325-0.Pouchlý, Julius. Fyzikální chemie makromolekulárních a koloidních soustav. Vyd. 2. Praha : Vysoká škola chemicko-technologická, 2001. ISBN 807080422X.Erdos, E., Pick, J., Černý, Č., Pouchlý, J. Fyzikální chemie v otázkách I, II, III. Praha : Academia, 1975. Novák J. a kol. Příklady a úlohy z fyzikální chemie. Praha, 2000. ISBN 80-7080-394-0.Adamcová, Z. Příklady a úlohy z fyzikální chemie. Praha : SNTL, 1989.

Požadavky

Způsob zakončení předmětu - zápočet, zkouška.Zápočet je společný za výpočetní seminář i laboratorní cvičení. Podmínky jeho udělení jsou následující:Semináře: povinná účast - omluveny pouze dvě neúčasti. V případě, že student nebyl více než 2x na výpočetním cvičení, musí za každou absenci vypočítat 5 příkladů z tématu, na kterém chyběl. Podmínkou udělení zápočtu je dále úspěšné napsání dvou písemek (uprostřed a na konci semestru). V případě, že student nenapsal kteroukoliv z těchto písemek, tj. nezískal podle stupnice ECTS hodnocení "A" - "E", musí ji opakovat. K tomu budou k dispozici dva opravné termíny, na každém z nichž bude možno opakovat libovolnou z těchto písemek (i obě). Laboratorní cvičení: 100%-ní docházka, dále pak zpracování a odevzdání 6 protokolů, které vyhoví průběžné kontrole a bodovému hodnocení (tj. získ více než 50% včetně testů z laboratoří). Zkouška: znalost probrané látky ze všech tematických okruhů ústní nebo písemnou formou.

Garant

RNDr. Marek Ingr, Ph.D.

Vyučující

Ing. Věra Halabalová, Ph.D.RNDr. Marek Ingr, Ph.D.doc. RNDr. Lubomír Šimek, CSc.Ing. Věra Halabalová, Ph.D.Mgr. Vladimír Halouzka, PhD.Ing. Josef Hrnčiřík, CSc.RNDr. Marek Ingr, Ph.D.doc. RNDr. Lubomír Šimek, CSc.