Předmět Fyzikální chemie (TUFMI / TE4FC)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu TUFMI / TE4FC - Fyzikální chemie, Fakulta technologická ve Zlíně, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Předmět zahrnuje následující tematické celky:- Základy termodynamiky, I. věta termodynamiky.- Reakční tepla, II. věta termodynamiky.- Vnitřní energie, entropie, Helmholtzova a Gibbsova energie.- Stavy hmoty, reálné plyny, vlastnosti kapalin a tuhých látek.- Fázové rovnováhy, jedno a vícesložkové systémy, zředěné roztoky.- Reálné soustavy, aktivita, omezená mísitelnost, třísložkové systémy.- Chemické rovnováhy, III. věta termodynamiky.- Základy elektrochemie, galvanické články, izoelektrický bod.- Chemická kinetika, reakce I. a II. řádu, reakce následné, souběžné a zvratné.- Arheniova rovnice, katalýza, adsorpční izotermy.- Hrubé, koloidní a analytické disperze, jejich klasifikace a vlastnosti.- Ideální, regulární, atermální a reálné roztoky, směšovací funkce.- Fázové rovnováhy v roztocích polymerů, theta teplota, polydisperzita.- Makromolekuly v roztoku, viskozita polymerních systémů.
Získané způsobilosti
Po absolvování předmětu získají studenti potřebný přehled základů fyzikální a koloidní chemie a budou schopni tyto znalosti vhodně uplatnit při dalším studiu i řešení fyzikálně-chemických problémů v praxi.
Literatura
Šimek, L., Hrnčiřík, J. Fyzikální chemie I. UTB Zlín , 2007. ISBN 978-80-7318-324-0.Šimek, L., Hrnčiřík, J. Fyzikální chemie II : Koloidní a makromolekulární systémy. Zlín : UTB, 2005. ISBN 80-7318-325-0.Atkins, P. W. Atkins´physical chemistry. 7th ed. New York : Oxford University Press, 2002. ISBN 198792859.Moore, W.J. Fyzikální chemie. SNTL Praha, 1979. Pouchlý, Julius. Fyzikální chemie makromolekulárních a koloidních soustav. Vyd. 2. Praha : Vysoká škola chemicko-technologická, 2001. ISBN 807080422X.Erdos, E., Pick, J., Černý, Č., Pouchlý, J. Fyzikální chemie v otázkách I, II, III. Praha : Academia, 1975. Novák J. a kol. Příklady a úlohy z fyzikální chemie. Praha, 2000. ISBN 80-7080-394-0.Adamcová, Z. Příklady a úlohy z fyzikální chemie. Praha : SNTL, 1989.
Požadavky
Způsob zakončení předmětu - zápočet, zkouška.Zápočet je společný za výpočetní seminář i laboratorní cvičení. Podmínky jeho udělení jsou následující:Semináře: povinná účast - omluveny pouze dvě neúčasti. V případě, že student nebyl více než 2x na výpočetním cvičení, musí za každou absenci vypočítat 5 příkladů z tématu, na kterém chyběl. Podmínkou udělení zápočtu je dále úspěšné napsání dvou písemek (uprostřed a na konci semestru). V případě, že student nenapsal kteroukoliv z těchto písemek, tj. nezískal podle stupnice ECTS hodnocení "A" - "E", musí ji opakovat. K tomu budou k dispozici dva opravné termíny, na každém z nichž bude možno opakovat libovolnou z těchto písemek (i obě). Laboratorní cvičení: 100%-ní docházka, dále pak zpracování a odevzdání 6 protokolů, které vyhoví průběžné kontrole a bodovému hodnocení (tj. získ více než 50% včetně testů z laboratoří). Zkouška: znalost probrané látky ze všech tematických okruhů ústní nebo písemnou formou - 20 otázek (200 bodů), na celkový výsledek zkoušky má vliv i hodnocení z výpočetní písemky.
Garant
Ing. Věra Halabalová, Ph.D.
Vyučující
Ing. Věra Halabalová, Ph.D.Ing. Věra Halabalová, Ph.D.Ing. Josef Hrnčiřík, CSc.RNDr. Marek Ingr, Ph.D.