Předmět Fyzikální chemie II (TUFMI / TYFY)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu TUFMI / TYFY - Fyzikální chemie II, Fakulta technologická ve Zlíně, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
- Chemická kinetika - rychlost reakce, rychlostní rovnice, rychlostní konstanta, řád a molekularita reakce.- Formální kinetika reakcí I. a II. řádu, zlomkový čas reakce, stanovení řádu reakce a rychlostní konstanty.- Teplotní závislost reakční rychlosti, Arrheniova rovnice, srážková teorie, teorie aktivovaného komplexu.- Systémy simultánních reakcí, reakce zvratné, následné a bočné, aproximace stacionárního stavu.- Homogenní a heterogenní katalýza - princip a vybrané kinetické modely. Adsorpce na pevné fázi, Langmuirova a Freundlichova izoterma.- Elektrochemie - vedení proudu v elektrolytech, měrná a molární vodivost, pohyblivost iontu, převodová čísla.- Teorie kyselin a zásad, disociační konstanta, výpočty pH a složení roztoku, amfolyty, izoelektrický bod.- Termodynamika elektrolytů, střední aktivitní koeficient, elektrochemické články, Nernstova rovnice, elektrodové potenciály, redoxni reakce.- Elektrolýza, Faradayovy zákony, polarizace elektrod, polarografie.- Koloidní soustavy a jejich klasifikace, kinetické vlastnosti, koagulace.- Makromolekuly v roztoku, náhodné klubko, gyrační poloměr, distribuční funkce, střední velikosti a molekulové hmotnosti.- Metody stanovení molekulové hmotnosti - osmometrie, sedimentace, rozptyl světla, viskozimetrie.- Termodynamika roztoků polymerů, mřížková teorie, fázové rovnováhy v roztocích polymerů, frakcionace.
Získané způsobilosti
Student aplikuje nabyté vědomosti z fyzikální chemie včetně kvantitativního zpracování a navržení výzkumných a provozních podmínek. Orientuje se i v základech fyzikální chemie koloidních látek a soustav včetně makromolekulárních systémů.
Literatura
Šimek, Lubomír. Fyzikální chemie I. Vyd. 4. Zlín : Univerzita Tomáše Bati, 2005. ISBN 8073183242.Šimek, L., Hrnčiřík, J. Fyzikální chemie I. UTB Zlín , 2007. ISBN 978-80-7318-324-0.Šimek, L., Hrnčiřík, J. Fyzikální chemie II : Koloidní a makromolekulární systémy. Zlín : UTB, 2005. ISBN 80-7318-325-0.Moore, W.J. Fyzikální chemie. SNTL Praha, 1979. Pouchlý, Julius. Fyzikální chemie makromolekulárních a koloidních soustav. Vyd. 2. Praha : Vysoká škola chemicko-technologická, 2001. ISBN 807080422X.Erdos, E., Pick, J., Černý, Č., Pouchlý, J. Fyzikální chemie v otázkách I, II, III. Praha : Academia, 1975. Adamcová, Z. Příklady a úlohy z fyzikální chemie. Praha : SNTL, 1989. Adamcová, Zdeňka. Příklady a úlohy z fyzikální chemie. 1. vyd. Praha : SNTL - Nakladatelství technické literatury, 1989. ISBN 80-03-00104-8.Novák J. a kol. Příklady a úlohy z fyzikální chemie. Praha, 2000. ISBN 80-7080-394-0.Bartovská, Lidmila. Příklady z fyzikální chemie II. Vyd. 1. Praha : Vysoká škola chemickotechnologická v Praze, 2002. ISBN 8070804696.
Požadavky
Způsob zakončení předmětu - zkouškaDocházka: povinná na první přednášce, účast na laboratorním cvičení - 100%.Zápočet: je za laboratorní cvičení, tj. student musí mít splněnu docházku, dále pak z laboratorního cvičení zpracovat a odevzdat 2 protokoly, které vyhoví průběžné kontrole a bodovému hodnocení, tj. získá z nich více jak 50%. Zkouška: znalost probrané látky ze všech tematických okruhů formou písemné práce (testu) - 20 otázek (200 bodů), na celkový výsledek zkoušky má vliv i hodnocení z výpočetní písemky.
Garant
RNDr. Marek Ingr, Ph.D.
Vyučující
RNDr. Marek Ingr, Ph.D.Ing. Věra Halabalová, Ph.D.Ing. Josef Hrnčiřík, CSc.RNDr. Marek Ingr, Ph.D.