Předmět Procesní inženýrství (TUIP / TZPI)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu TUIP / TZPI - Procesní inženýrství, Fakulta technologická ve Zlíně, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
- Základní pojmy procesního inženýrství.- Bilance hmotnosti a látkového množství.- Tepelné bilance technologických procesů.- Proudění tekutiny.- Bernoulliho rovnice reálné tekutiny.- Proudění tekutiny potrubím.- Podobnost systémů a dějů.- Mechanismy sdílení tepla.- Fourierův zákon sdílení tepla vedením.- Tepelná vodivost materiálů.- Přestup tepla, součinitel přestupu tepla.- Přestup tepla beze změny skupenství.- Přestup tepla při kondenzaci a varu.- Prostup tepla.- Úvod do problematiky řešení parabolických diferenciálních rovnic popisujících nestacionární teplotní pole, metoda separace proměnných.- Příklad řešení nest. teplotního pole pro "nekonečnou desku" - metoda separace proměnných.- Příklad řešení nest. teplotního pole pro "nekonečnou desku" - Laplaceova transformace.- Příklad řešení nest. teplotního pole pro "kouli" - Laplaceova transformace.- Besselovy funkce a Besselova diferenciální rovnice a jejich použití při řešení nest. teplotních polí u válcových systémů.- Difuzní procesy, definice rychlostí, toků, vztahy mezi nimi, rovnice kontinuity pro systémy s a bez chemické reakce.- Stanoveni efektivního difuzního koeficientu metodou "Time Lag".- Dělení heterogenních směsí - usazování.- Dělení heterogenních směsí - filtrace, odstřeďování.- Destilace.- Rektifikace.- Termodynamika reálných plynů.- Fermentační procesy.- Sušicí procesy.
Získané způsobilosti
Student má znalosti o technologických operacích a procesech. Dokáže interpretovat nové informace v oblasti chemického inženýrství a je schopen získané znalosti efektivně aplikovat při řešení výrobních nebo výzkumných problémů. Má znalosti týkající se sdílení tepla, hmoty a energie, je schopen provádět jednoduché bilanční výpočty. Orientuje se v potřebné literatuře a dokáže najít požadovaná termodynamická data a realizovat tak úspěšně nutné výpočty sloužící k návrhu rozměrů technologických zařízení či kontrolním výpočtům za účelem optimalizace a minimalizace provozních nákladů technologických procesů.
Literatura
Neužil, Lubomír. Chemické inženýrství. 1. vyd. Dotisk. Praha : VŠCHT, 1992. ISBN 8070801646.Šnita, Dalimil. Chemické inženýrství I. Vyd. 1. Praha : Vysoká škola chemicko-technologická, 2005. ISBN 8070805897.Míka, V. a kol. Chemické inženýrství 1A, 1B. Praha : VŠCHT, 1996. ISBN 80-7080-164-6.Míka, Vladimír. Chemickoinženýrské výpoety I. Vyd. 3. Praha : VŠCHT, 1996. ISBN 80-7080-255-3.Kolomazník, K. Teorie technologických procesů III. Brno : VUT, 1978. Míka, V. a kol. Chemickoinženýrské výpočty I, II. Praha: VŠCHT, 1996. ISBN 80-7080-255-3.Sedlář, J., Macháčková, A. Procesy a aparáty. Brno: VUT, 1988.
Požadavky
Zvládnutí předepsané látky na základě přednášek, seminářů a literatury.Ústní zkouška z odborných předmětů (dvacetiminutový pohovor na jedno z odborných témat): úspěšné prokázání znalostí a dovedností, student prokáže patřičné porozumění tématu.
Garant
prof. Ing. Petr Svoboda, Ph.D.