Předmět Vlastnosti kompozitních materiálů (TUVI / TE7VK)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu TUVI / TE7VK - Vlastnosti kompozitních materiálů, Fakulta technologická ve Zlíně, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
- Moderní technické materiály a jejich rozdělení. Optimalizace vlastností materiálů. Homogenní a heterogenní materiály. Povrchové jevy a jejich úloha. Smáčivost. Adheze a její měření. Vlivy na adhezi lubrikace.- Kompozity - definice a rozdělení. Synergický efekt v kompozitech.- Vlákna pro kompozity. Vlastnosti dlouhovláknových kompozitů.- Orientovaná a neorientovaná vlákna struktury 1D, 2D, a 3D. Vlastnosti krátkovláknových kompozitů. Pojem kritické délky vlákna. Štíhlost vláken. Druhy vláken. Vlastnosti a druhy částicových kompozitů. Disperzní zpevnění v kompozitech. Zpevnění armováním.- Typy produktů z vláken. Skleněná vlákna. Složení. Úprava povrchu skleněných vláken.Uhlíková vlákna. Hlavní druhy uhlíkových vláken. Polymerní vlákna. Čedičová vlákna. Vlákna pro vysokoteplotní aplikace.- Matrice. Polymerní matrice. Nenasycené polyestery. Epoxidové pryskyřice. Speciální druhy pryskyřic pro vysokoteplotní aplikace.- Metody přípravy termoplastických prepregů.- Lamináty. Orthotropní vrstva. Objemový podíl vláken. Výpočet elastických konstant orthotropní vrstvy.- Experimentální určení elastických charakteristik orthotropní vrstvy. Hookuv zákon pro speciální orthotropní vrstvu. Obecná orthotropní vrstva. Pevnost orthotropní vrstvy.- Vrstvení laminátu. Moduly pružnosti izotropní vrstvy (laminát z rohoží).- Konstitutivní rovnice laminátu. Zásady volby poradí vrstev.- Další faktory ovlivňující pevnost v tahu. Vliv volných okrajů laminátu.Teplotní pnutí.- Kompozity s kovovou matricí - druhy, základní vlastnosti a užití.- Kompozity s keramickou matricí - druhy, základní vlastnosti a užití.
Získané způsobilosti
Student má znalosti z problematiky polymerních kompozitů, zejména jejich zvláštnosti, pozná jejich obecné charakteristiky a možnosti využití v letectví, strojírenství a v jiných sférách průmyslu. Dokáže správně vybrat druh, formu a typ vyztužujícího vlákna pro konkrétní zpracovatelskou technologii polymerních kompozitních materiálů a také matrici-pojivo. Student chápe podmínky vyztužujícího účinku vláken a má základní poznatky o vlastnostech kompozitních materiálů.
Literatura
Ehrenstein, Gottfried W.: . Polymerní kompozitní materiály. Scientia, 2009. Chawla, K. K. Composite Materials, Science and Enginering. Springer Verlag, New York, 1987. Barbero, E. J. Introduction to Composite Materials Design. London: Taylor & Francis, 1999. Havalda, A. Kompozitné materiály. Bratislava: SVŠT v Bratislave, 1989. Bareš, R. A. Kompozitní materiály. Praha, SNTL, 1988. Pancl, J. a kol. Kompozitní materiály. Praha, Conmat, 1992. Táborský, L., Šebo, P. Konštrukčné materiály se spevnenými vláknami. Bratslava, Alfa, 1982. Geier, M.H. Quality Handbook for Composite Material. ASM International, 1999. Černý, M. Vláknové kompozity. Praha, Čvut, 2001. Kolařík, J. Vysokomodulová polymerní vlákna a vláknové kompozity. ACADEMIA, Praha, 1984.
Požadavky
Způsob zakončení předmětu - zkouška.Docházka: povinná účast na cvičeních.Zápočet: zápočtový test.Zkouška: prokázání znalosti probíraných tématických okruhů, ústní zkouška. Podmínkou k účasti na zkoušce je získání zápočtu.
Garant
doc. Ing. Soňa Rusnáková, Ph.D.
Vyučující
doc. Ing. Soňa Rusnáková, Ph.D.doc. Ing. Soňa Rusnáková, Ph.D.