Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Elektrické regulované pohony I (ERP1)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu ERP1 - Elektrické regulované pohony I, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (VŠB-TU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Cílem předmětu je získání teoretických znalostí umožňujících dobrou orientaci v principech činnosti elektrickýchregulovaných pohonů a praktických schopností při jejich aplikaci. Získané poznatky tvoří součást znalostí bakaláře, který je zaměřen na aplikace elektrických regulovaných pohonů.

Osnova

Přednášky:Členy regulačních obvodů – soustavy a regulátory. Přenosy a přechodové charakteristiky.Struktury regulovaných pohonů. Kvalita regulace, vliv podřazených regulačních smyček. Metody návrhu regulačníchstruktur elektrických pohonů. Metody standardních tvarů přenosu.Stejnosměrné regulované pohony. Statické a dynamické vlastnosti stejnosměrného motoru s cizím buzením při změněnapětí. Statické a dynamické vlastnosti akčních členů – Ward-Leonardových měničů, tyristorových řízených usměrňovačůa pulzních měničů.Regulace proudu kotvy stejnosměrného motoru s cizím buzením. Regulace otáček stejnosměrného motoru s cizím buzenímbez podřazené a s podřazenou smyčkou proudu.Střídavé regulované pohony s asynchronními motory. Frekvenční řízení. Průběh veličin při frekvenčním řízení.Skalární řízení pohonů s asynchronními motory.Vektorové řízení pohonů s asynchronními motory. Přímé řízení momentu.Optimální řízení pohonů s asynchronními motory.Pohony se synchronními motory s budicím vinutím a permanentními magnety. Vektorové řízení synchronních motorů.Cvičení:Příklady typických dynamických členů a jejich matematický popis.Otevřený regulační obvod, uzavřený regulační obvod, kvalita regulace. Metoda optimálního modulu a symetrickéhooptima.Stejnosměrné regulované pohony. Řešení při napájení z různých měničů.Test č.1. Analýza a syntéza proudové smyčky DC motoru s cizím buzením.Test č.2. Analýza a syntéza rychlostní smyčky DC motoru s cizím buzením.Laboratoře:Experimentální ověřování regulace proudu kotvy DC motoru s cizím buzením Experimentální ověřování regulace otáček DC motoru s cizím buzenímProjekty:Zpracování výsledků laboratorních cvičení: Experimentální ověřování regulace proudu kotvy DC motoru s cizím buzením (10 hodin)Experimentální ověřování regulace otáček DC motoru s cizím buzením (10 hodin)

Literatura

Čermák, T.: Elektrické regulační pohony. Skriptum VŠB, Ostrava 1986. Neborák, I.: Elektrické regulované pohony I. Návody do laboratorních cvičení. Syllaby, VŠB-TU Ostrava 2000.Neborák, I.: Elektrické regulované pohony I. Učební texty pro kombinované a distanční studium. VŠB-TU Ostrava 2005.Neborák, I., Sládeček, V.: Elektrické pohony. Učební texty pro kombinované a distanční studium. VŠB-TU Ostrava,2004.

Požadavky

Žádné

Garant

doc. Ing. Ivo Neborák, CSc.

Vyučující

Ing. Aleš Havel, Ph.D.doc. Ing. Ivo Neborák, CSc.Ing. Václav Sládeček, Ph.D.