Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Elektrotechnické materiály (ETM)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu ETM - Elektrotechnické materiály, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (VŠB-TU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Student po absolvování předmětu bude schopen:- definovat a aplikovat základní teoretické poznatky o vlivu stavby a struktury materiálu na základní fyzikální,mechanické, elektrické, magnetické a optické vlastnosti

Osnova

1. Elektronová teorie kovového stavu. Kohezní síly pevných látek; typy vazeb a jejich vliv na vlastnosti materiálů.Klasifikace pevných látek podle vazby. Kohezní energie kovu, pásová teorie, normální kovy a přechodové kovy. 2. Krystalické látky (polymorfismus), základní typy krystalografických mřížek, roviny a směry, reciproká mřížka.Brillounovy zóny, vodiče, izolátory, polovodiče. Specifické teplo.3. Poruchy v krystalografické mřížce: vakance, dislokace, vrstevné chyby, hranice krystalů. Monokrystalické, polykrystalickéa amorfní kovy. Tuhé roztoky, intermetalické fáze. Lineární roztažnost a objemové změny při fázové transformaciv pevném stavu.4. Vodivé materiály. Fyzikální podstata elektrické vodivosti kovů, základní vlastnosti vodivých materiálů, supravodivost.Vodivé materiály kovové (Cu, Al, W, Mo, …) a jejich slitiny, uhlíkové materiály.5. Speciální vodivé materiály. Kontaktní materiály, odporové materiály, termočlánkové materiály, bimetaly, pájky,kovy a slitiny pro pojistky, materiály s tvarovou pamětí. Supravodivé materiály.6. Fyzikální vlastnosti a hlavní druhy polovodičových materiálů. Polovodičové materiály elementární a sloučeninové.Základní požadavky na přípravu.7. Metody čištění a zdokonalování struktury, zonální rafinace, směrová krystalizace, destilace. Způsoby přípravykrystalů, metoda Czochralského. Typy polovodičů (AIIIBV, AIIBVI). Technologie vytváření tenkých vrstev (epitaxe)a přechodů (difúze).8. Magnetické materiály. Základní vztahy, pojmy, podstata feromagnetismu, vlastnosti magnetických materiálů. Základnítypy magnetických materiálů.9. Magneticky měkké materiály (Fe-Si, Fe-Ni), kovová skla. Magneticky tvrdé materiály. Ferity. Struktura, rozdělení,technologie výroby, vlastnosti a oblasti použití.10. Dielektrika a izolanty, vlastnosti a struktura izolantů, polarizace a permitivita dielektrik, elektrická vodivostizolantů.11. Elektrická pevnost pevných izolantů, průraz a základní druhy průrazu, neelektrické vlastnosti izolantů.12. Přehled elektro izolačních materiálů. Plynné, kapalné a pevné izolanty, anorganické izolanty.13. Konstrukční materiály, základní rozdělení: ocelové, litinové, neželezné kovy a slitiny, kompozity, keramika.14. Vlastnosti konstrukčních materiálů a způsoby zkoušení: zkouška tahem, tlakem, vrubová a lomová houževnatost,únava a creep.

Literatura

Drápala, J., Kursa, M.: Elektrotechnické materiály. E-learning, VŠB-TU Ostrava, 2012, www.person.vsb.czRous, B.: Materiály pro elektrotechniku a mikroelektroniku. SNTL Praha, 1991, 463 s.Bouda, V. a kol.: Vlastnosti a technologie materiálů. ČVUT Praha,1996,221 s.Bouda, V. a kol.: Materiály pro elektrotechniku. ČVUT Praha, 2000, 226 s.

Požadavky

Žádné

Garant

prof. Ing. Jaromír Drápala, CSc.

Vyučující

prof. Ing. Jaromír Drápala, CSc.prof. Ing. Miroslav Kursa, CSc.RNDr. Ing. Miroslav Kvíčala, Ph.D.doc. Dr. Ing. Monika Losertovádoc. Ing. Kateřina Skotnicová, Ph.D.doc. Ing. Ivo Szurman, Ph.D.