Předmět Praktikum z formovací a licí techniky II (PFLT II)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu PFLT II - Praktikum z formovací a licí techniky II, Fakulta metalurgie a materiálového inženýrství, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (VŠB-TU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Získané znalosti: - student si osvojí znalosti o výrobě modelu pomocí pružných pryskyřic- student bude znát postupy výroby sádrové a skořepinové formy pro odlití uměleckých i průmyslových odlitků- student bude znát základy cizelování a patinováníZískané dovednosti: - student bude umět vyrobit modely pro odlitky pomocí pružných pryskyřic.- student využije svých teoretických znalostí a provede konečnou povrchovou úpravu odlitku.- student bude umět cizelovat a patinovat odlitky
Osnova
1. Zadání témat závěrečných prací studentům.2. Základní postupy zhotovení modelů kopírováním pomocí umělých hmot, pružných pryskyřic-lukoprenu.3. Výroba sádrových forem pomocí voskových modelů, úprava modelů, zalití modelu do sádry, vytavení voskového modelu,vyžíhání formy, odlévání kovu do formy, uvolnění a konečná úprava odlitku.4. Postupy zhotovení skořepinových keramických forem pro přesné lití, vytavitelné modely, spojení jednotlivýchmodelů do sestav, vytavení voskového modelu, žíhání skořepinové formy, odllití kovu, apretace, tryskání.5. Finální úpravy odlitků, cizelování -základní postupy, cizelování bronzových odlitků plaket.a figurálních plastik.Cizelování litinových reliéfů.6. Základní postupy patinace, praktické ověření různých postupů patinace na odlitcích ze slitin železa i neželeznýchkovů.7. Absolvování povinné praxe v rozsahu minimálně 60 hodin za semestr v dílnách a slévárnách zaměřených na výrobupředmětů uměleckořemeslného charakteru, volnou figurální plastiku, reliéfy a plakety.8. Práce na zadaných bakalářských pracích dle instrukcí vedoucích závěrečných prací a konzultace s odborníky zpraxe.
Literatura
[1] KOŘENÝ, R.: Výrobní postupy odlitků, ES VŠB Ostrava, 1989[2] BEDNÁŘ, B.: Technologičnost konstrukce odlitků. UJEP,ÚTŘV.Ústí nad Labem, 2004[3] MICHNA, S., NOVÁ, I.: Technologie a zpracování kovových materiálů. Adin, Prešov, 2008.[4] JELÍNEK, P.: Slévárenství. VŠB-TU Ostrava, Ostrava 1992, 256 s.
Požadavky
Žádné
Garant
doc. Ing. Jiří Hampl, Ph.D.
Vyučující
MgA. Alžběta Dirnerovádoc. Ing. Jiří Hampl, Ph.D.Ing. Ivana KroupováIng. Filip Radkovský