Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Nekovy (Nekov)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu Nekov - Nekovy, Hornicko-geologická fakulta, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (VŠB-TU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Ilustrovat vztah mezi strukturami a vlastnostmi látek na příkladu aluminosilikátů.- Charakterrizovat strukturu a popsat výrobu keramiky, skla a sklokeramiky.- Vysvětlit jaká je strukturní podstata užitných vlastností hydraulických pojiv (betonu).- Popsat jaká je struktura plastů a na základě toho vysvětlit jejich vlastnosti.- Vysvětlit význam a vznik křivosti ve struktuře materiálů na bázi uhlíku a diskutovat vliv křivosti na vlastnosti a reaktivitu těchto materiálů.- Klasifikovat strukturní odlišnosti látek krystalických, nanostruktrurních a amorfních v rámci Hosemannovy koncepce parakrystalinity.- Objasnit strukturní podstatu kapalných krystalů, koloidních krystalů a kvazikrystalů.

Osnova

Přednášky: 1. Užitné vlastnosti keramiky a její srovnání s jinými konstrukčními materiály. Vysoko- a nízkoteplotní technologie výroby keramiky. Pevnost a houževnatost keramiky 2. Struktura materiálu a její hierarchie. Silikáty 3. Vypalování klasických keramických surovin, šamot, porcelán, systém MgO- Al2O3-SiO2, křemičitá skla, sklokeramika 4. Prášky a anorganická pojiva: sádra-Sorrelův cement –cement 5. Užitné vlastnosti a struktura polymerů, homopolymery, kopolymery, polárnost, rozvětvení a zesítění polymerů, takticita a nadmolekulární struktura 6. Mechanochemie polymerů, krystalinita polymerů, vrstvy Langmuir- Blodgettové a jejich inženýrství 7. Chování plastů při zahřívání a mechanickém namáhání, auxetické polymery a elektrická vodivost polymerů 8. Výroba, zpracování a degradace plastů 9. Vazba uhlíkových atomů, diamant, grafit, uhlík v litosféře a v biosféře: uhlí-nafta-koks-grafit10. Fullereny, tubuleny, schwarzity, helikální a toroidální formy uhlíku, křivost ve struktuře uhlíkových látek11. Sklo, parakrystaly12. Nanostrukturní materiály, kvasikrystaly13. Kovová skla, amorfisace, kapalné krystaly14. Koloidní krystaly, morfogenese a strukturalisace Cvičení: 1. Zkoušení mechanických vlastností materiálů: vrubová zkouška. 2. Zkoušení mechanických vlastností materiálů: tvrdost. 3. Zkoušení mechanických vlastností materiálů: tahová zkouška. 4. Mikroskopické pozorování struktury – preparace a pozorování. 5. Mikroskopické pozorování struktury – vyhodnocování. 6. Rtg. difrakční analýza krystalové struktury materiálů. 7. Analýza vnitřní krystalové struktury materiálů.

Literatura

1. JENÍČEK: Nauka o materiálu III/2, NČSAV, Praha 19622. J. HLAVÁČ: Základy technologie silikátů, SNTL-Alfa, Praha 19883. J. PLUHAŘ, J. KORITTA: Strojírenské materiály, SNTL-Alfa, Praha 19824. J. ŠTĚPEK, J. ZELINGER, A. KUTA: Technologie, zpracování a vlastnosti plastů, SNTL, Praha 19895. H. MARSCH, ed.: Introduction to Carbon Science, Butterworths, London 1989

Požadavky

Žádné

Garant

prof. RNDr. Jaroslav Fiala, CSc.

Vyučující

prof. RNDr. Jaroslav Fiala, CSc.Ing. František Filuš