Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Kvartér (KVAR)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KVAR - Kvartér, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (VŠB-TU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Učivo je strukturováno do jednotlivých tematických okruhů s cílem seznámit studenty se základy kvartéru v multidisciplinárnímpojetí se zaměřením na aplikační stránku s využitím GIS a environmentálních modelů. Výstupní znalosti, dovednosti a způsobilost:Po absolvování předmětu by měl student prokázat znalosti základních pojmů, pochopení základních procesů v kvartéru,být schopen vysvětlit geologické, klimatologické a obecně přírodní jevy a děje, které se v tomto období odehrávaly.Předmět také umožňuje porozumět problematice cyklických změn přírodního prostředí. Po porozumění jednotlivých souvislostíje student schopen využívat GIS a environmentální modely v problematice rekonstrukce přírodního prostředí.

Osnova

1. Pojem kvartér, různé přístupy k jeho vymezení, dělení kvartéru2. Milankovičovy cykly, kvartérní klimatické oscilace, Iversenův cyklus3. Vliv dalších geografických a cirkulačních faktorů na klimatické oscilace (termohalinní výměník, vliv salinitystředozemní oblasti a severního Atlantiku)4. Hlavní geologické a geomorfologické procesy v kvartéru (pleistocén a holocén)5. Glaciální, glacifluviální a glacilakustrinní sedimenty6. Eolické sedimenty, význam spraší pro statigrafii kvartéru, pedogenetické procesy7. Fluviální procesy v pleistocénu a holocénu, význam říčních teras (chronologie, geoarcheologie)8. Vegetace v kvartéru (Turgajská flóra, vývoj fytocenóz během klimatických oscilací)9. Fauna v kvartéru (antikvová fauna versus fauna chladných výkyvů, hlavní skupiny obratlovců a bezobratlých ajejich paleontologický a paleoekologický význam)10. Holocén a chladné výkyvy na jeho počátku, atlantik jako klimatické optimum, vývoj LVS11. Změny vlivu člověka na okolní přírodu během pleistocénu a holocénu, význam studia kvartéru a kenozoika proproblematiku globálních změn přírodního prostředí12. Možnosti modelování změn přírodního prostředí a antropogenních vlivů s využitím GIS a numerických modelů I.(ArcGIS Spatial Analyst, IDRISI Land Change Modeler, GCM)13. Možnosti modelování změn přírodního prostředí a antropogenních vlivů s využitím GIS a numerických modelů II.(SWAT, environmentální modely MIKE)

Literatura

CZUDEK, T. (1997): Reliéf Moravy a Slezska v kvartéru. Tišnov, SURSUM, 213 s. ISBN 80-85799-27-8 LOŽEK, V. (1973): Příroda ve čtvrtohorách. Praha, Academia, 372 s. ISBN: 80-7212-255LOŽEK, V. (2007): Zrcadlo minulosti. Česká a slovenská krajina v kvartéru. Praha, Dokořán, 198 s. ISBN: 978-80-7363-095-9LOŽEK, V. (2011): Po stopách pravěkých dějů. O silách, které vytvářely naši krajinu. Praha, Dokořán. 184 s. ISBN978-80-7363-301-1 RŮŽIČKOVÁ, E. et al. (2003): Kvartérní klastické sedimenty České republiky. Praha, Česká geologická služba, 160s. ISBN: 80-7075-600-4ZEMAN, A., DEMEK, J. (1984): Kvartér: geologie a geomorfologie. 1. vyd. Praha, SPN, 192 s.

Požadavky

Žádné

Garant

doc. Ing. Marian Marschalko, Ph.D.

Vyučující

doc. Ing. Marian Marschalko, Ph.D.doc. RNDr. Jan Unucka, Ph.D.