Předmět Matematika v ekonomii (ME 335)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu ME 335 - Matematika v ekonomii, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (VŠB-TU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Po úspěšném a aktivním absolvování předmětu - budete umět: ---používat matematiku jako nástroj pro hlubší pochopení ekonomie, ---ale i naopak: rovněž ekonomie může posloužit matematice, neboť na praktických příkladech objasní abstraktnípostupy matematiky,- budete schopni: ---efektivně studovat ekonomii,---povýšit znalosti z bakalářské úrovně matematiky a ekonomie na vyšší magisterskou úroveň,---porozumět a popsat řešení vybraných ekonomických problémů s využitím předchozích a nově nabytých znalostí matematických,---aplikovat dosavadní i nově nabyté matematické znalosti při řešení vybraných ekonomických problémů- získáte: ---důvěru ve své vlastní schopnosti – matematické, logického uvažování aj.!
Osnova
1. Úvod do předmětu. Matematické modelování v ekonomii. Klasifikace ekonomicko-matematických modelů. Funkční závislost.2. Interpolace a aproximace funkcí. Interpolace algebraickými polynomy. Lagrangeova interpolační metoda. Aproximacemetodou nejmenších čtverců. 3. Diferenciální počet v ekonomických aplikacích. Ekonomické funkce a jejich vlastnosti, sklon funkce. Veličinycelkové, průměrné a mezní, elasticita funkce.4. Matematická analýza vybraných ekonomických závislostí více proměnných I. Rozhodování spotřebitele. 5. Matematická analýza vybraných ekonomických závislostí více proměnných II. Model produkce s více vstupy. 6. Metody matematické analýzy a matematické optimalizace. Modely nedokonalých trhů. Hodnocení efektivnosti produkce.7. Integrální počet v ekonomii – investice a akumulace kapitálu. Analýza vybraných ekonomických funkcí.8. Funkční závislost jako nástroj pro modelování makroekonomických jevů. Statické modely rovnováhy. Staticképojetí multiplikátoru, akcelerátor. Matematické odvození modelu IS-LM.9. Matematický základ diskrétních dynamických modelů v ekonomii. Diferenční rovnice jako nástroj pro modelovánídiskrétních makroekonomických dynamických procesů. 10. Matematický základ spojitých dynamických modelů v ekonomii. Analogie diskrétních a spojitých modelů. Diferenciálnírovnice jako nástroj pro modelování spojitých makroekonomických dynamických procesů. 11. Diferenční rovnice jako nástroj pro modelování diskrétních mikroekonomických dynamických procesů. 12. Diferenciální rovnice jako nástroj pro modelování spojitých mikroekonomických dynamických procesů.13. Aplikace diferenčních a diferenciálních rovnic ve vybraných mikroekonomických modelech. Spojité a diskrétnímodely v logistice.
Literatura
Aktuální vzdělávací objekty přístupné přes webové rozhraní ve vzdělávacím řídicím systému Moodle; kurz „151 335Matematika v ekonomii“ (prezenční forma), nutný klíč k zápisu.[1] CHIANG, A. C.: Fundamental Methods of Mathematical Economics. McGraw-Hill/Irwin; 2004. ISBN 0-07-066219-3 .[2] FIALA, P.: Základy kvantitativní ekonomie a ekonomické analýzy, Vysoká škola ekonomická v Praze, Praha 2006.ISBN 80-245-1087-1 .[3] MAVRON, V. C., PHILLIPS, T. N.: Elements of Mathematics for Finance. Springer, London 2007. ISBN 978-3-540-05117-6 .
Požadavky
Žádné
Garant
Ing. Petr Seďa, Ph.D.
Vyučující
Ing. Orlando Arencibia Montero, Ph.D.RNDr. Danuše Bauerová, Ph.D.Ing. Bc. Petr Kozel, Ph.D.Ing. Petr Seďa, Ph.D.