Předmět Materiály pro náročné technické aplikace (MNTAn)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu MNTAn - Materiály pro náročné technické aplikace, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (VŠB-TU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
- student bude schopen klasifikovat různé typy uhlíkových ocelí, včetně jejich aplikací- student bude umět navrhovat vhodné zpracování v rámci řízeného ovládání rozpadových produktů austenitu pro optimalizovanéfinální vlastnosti ocelí- student bude schopen zvolit optimální typ materiálu na bázi železa pro konkrétní aplikaci
Osnova
1. Rozpadové produkty austenitu (rekonstruktivní a displacivní přeměna) a jejich fyzikálně metalurgické podmínkyvzniku a vzájemné vztahy – jejich řízené ovládání a možné aplikace – část 1.2. Rozpadové produkty austenitu (rekonstruktivní a displacivní přeměna) a jejich fyzikálně metalurgické podmínkyvzniku a vzájemné vztahy – jejich řízené ovládání a možné aplikace – část 2.3. Granulární bainit – jeho fyzikálně metalurgická podstata. Dopad GB na lomovou odezvu ocelí a možnosti jeho řízenéhoovládání pro omezení jeho výskytu. Typické výskyty v ocelových materiálech.4. Oceli pro automobilový průmysl, jejich chemická složení, vlastnosti, možná zpracování, včetně jejich řízenéhoovládání (LC, IF, IF-HS, HSLA, Rephos, BH, DP, TRIP, martenzitické) – část 1.5. Oceli pro automobilový průmysl, jejich chemická složení, vlastnosti, možná zpracování, včetně jejich řízenéhoovládání (LC, IF, IF-HS, HSLA, Rephos, BH, DP, TRIP, martenzitické) – část 2.6. Vysoko manganové oceli – Hadfieldova ocel, složení, tepelné zpracování, vlastnosti a technické využití. 7. Vysoko manganové oceli typu TWIP a TRIPLEX – jejich chemické konstituce a podmínky výroby, jejich vlastnosti,tepelná zpracování a možné aplikace. 8. Pružinové oceli na bázi železa s různou náročností použití a jejich tepelná zpracování.9. Martensiticky vytvrditelné oceli, jejich chemická konstituce, principy výroby s použitím tepelného zpracování,eventuálně termomechanických zpracováním. Využití daného typu oceli v technické praxi.10. Feritické a austenitické korozivzdorné oceli – základní vlastnosti, principy zpracování a rozbor možných negativ,včetně cest, jak jim předejít, resp. je eliminovat. Použití v technické praxi.11. Duplexní, martenzitické a disperzně zpevněné korozivzdorné oceli – základní vlastnosti, principy zpracovánía rozbor možných negativ, včetně cest, jak jim předejít, resp. je eliminovat. Aplikační využití.12. Žáropevné a žáruvzdorné oceli – vliv chemického složení na vlastnosti ocelí, vybrané typy creepových ocelí(T22, P23, P24, P91, P92) a jejich základní charakteristiky. Přehled typů karbidických fází, včetně krystalografickéstruktury, nukleační pozice a vlivu na creepovou odolnost.13. Vliv precipitačního zpevnění, včetně Lavesových fází, sekundárního vytvrzování, ternárního zkřehnutí a fázeZ na creepovou odezvu.14. Výbuchem svařované materiály a jejich technické využití, oceli pro výrobu tlakových lahví.
Literatura
[1] Mazancová, E. Materiály pro náročné technické aplikace. E-learning, VŠB-TU Ostrava, 2010. [2] Mazancová, E. Nové typy materiálů pro automobilový průmysl – fyzikálně inženýrské vlastnosti vysoko pevnýchmateriálů legovaných manganem, Monografie, VŠB-TU Ostrava, 2007, 76 s.
Požadavky
Žádné
Garant
prof. Ing. Eva Mazancová, CSc.
Vyučující
Ing. Martin Kraus, Ph.D.prof. Ing. Eva Mazancová, CSc.