Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Pružnost a pevnost (PaP)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu PaP - Pružnost a pevnost, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (VŠB-TU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Naučit studenty základní postupy a metody používané při řešení technických problémů pružnosti a pevnosti (tj. mechanikymateriálu). Zajistit pochopení probírané látky. Aplikovat získané zkušenosti v praxi.

Osnova

1. Kvadratické momenty průřezů – základní definice (těžiště, momentysetrvačnosti, deviační momenty, Steinerova věta). Aplikace na příkladech.2. Kvadratické momenty průřezů – centrální momenty setrvačnosti, hlavnícentrální momenty setrvačnosti a jejich určení. Aplikace na příkladu. 3. Úvod do mechaniky poddajných těles. Pracovní diagramy kovů a jinýchmateriálů. Definice základních bodů pracovních diagramů (mez kluzu, mezpevnosti, ...), modul pružnosti. Pojem napětí a deformací v prostoru (tenzorynapětí, tenzory deformace, Hookeův zákon). 4. Zatížení tahem nebo tlakem - staticky určité úlohy, zatížení osamělou silou avlastní tíhou pro tyče konstantního průřezu, výpočty napětí a prodloužení,pevnostní kontrola. Aplikace na příkladech.5. Zatížení tahem nebo tlakem - příhradové konstrukce, výpočty napjatosti,pevnostní kontrola a návrhy rozměrů. Aplikace na příkladech.6. Zatížení tahem nebo tlakem - tyče proměnného průřezu staticky určité. Výpočtynapětí a prodloužení, pevnostní kontrola. Aplikace na příkladech.7. Zatížení tahem nebo tlakem - staticky neurčité úlohy při zatížení tahem atlakem. Aplikace na příkladech. 8. Kroucení prutů kruhového a mezikruhového průřezu - staticky určité úlohy.Výpočty napětí a zkroucení, pevnostní kontrola a návrhy rozměrů. Aplikace napříkladech.9. Kroucení prutů kruhového a mezikruhového průřezu - staticky neurčité úlohy.Aplikace na příkladech. 10. Rovinný ohyb nosníků - průběhy vnitřních statických účinků - normálovýchsil, posouvající sil, ohybových momentů. Základní vlastnosti symetrických úloh.Aplikace na příkladech.11. Rovinný ohyb nosníků a jeho definice. Výpočet napětí, pevnostní kontrola anávrhy rozměrů. Aplikace na příkladech.12. Rovinný ohyb nosníků - výpočet průhybů a natočení pomocí analytické metody(řešení pomocí diferenciálních rovnic). Aplikace na příkladech.13. Rovinný ohyb nosníků - výpočet průhybů a natočení pomocí Castiglianovymetody. Aplikace na příkladech.14. Rovinný ohyb nosníků - řešení staticky neurčitých úloh např. pomocíCastigliánovy metody. Aplikace na příkladech. 15. Rovinný ohyb rámů - průběhy vnitřních statických účinků - normálových sil,posouvajících sil a ohybových momentů. Výpočet napětí, pevnostní kontrola.Vlastnosti symetrických úloh. Aplikace na příkladech.16. Rovinný ohyb rámů - výpočet průhybů a natočení pomocí Castiglianovy metody.Aplikace na příkladech.17. Rovinný ohyb rámů - řešení staticky neurčitých úloh. Aplikace na příkladech. 18. Víceosá napjatost, základní definice. Stanovení hlavních napětí (analytickýzpůsob, Mohrova kružnice). Hookeův zákon v prostoru.19. Teorie pevnosti a jejich použití (Rankine, Saint-Vénant, Guest, von Mises,Beltrami). 20. Složené namáhání (tah/tlak + ohyb). Aplikace na příkladech.21. Složené namáhání (tah/tlak + ohyb + krut). Aplikace na příkladech (použitíhypotéz pevnosti).

Literatura

[1] HÖSCHL, C.: Pružnost a pevnost ve strojnictví, SNTL, Praha, 1971, pp. 376.[2] KRČÁL, O.: Příklady z pružnosti a pevnosti I, část 1, VŠB-TU Ostrava, 1994, ISBN 80-7078-243-9 .[3] KRČÁL, O., FRYDRÝŠEK, K., ADÁMKOVÁ, L.: Příklady z pružnosti a pevnosti 1 (část 2), VŠB-TU Ostrava, Ostrava,ISBN 978-80-248-1826-9 , Ostrava, 2008, pp. 124.[4] LENERT, J.: Pružnost a pevnost I, 1. vyd., VŠB-TU Ostrava, 1998, ISBN 80-7078-392-3 .

Požadavky

Žádné

Garant

Ing. František Fojtík, Ph.D.

Vyučující

Dr. Ing. Ludmila AdámkováIng. František Fojtík, Ph.D.doc. Ing. Karel Frydrýšek, Ph.D.Ing. Jaroslav Rojíček, Ph.D.Ing. Michal Šofer, Ph.D.