Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Senzory a měření (SaM)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu SaM - Senzory a měření, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (VŠB-TU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Cílem předmětu je seznámit studenty se základními principy převodu neelektrických veličin na elektrický signál,se základními vlastnostmi a konstrukčním provedením senzorů a metodami měření neelektrických veličin používanýmiv průmyslové praxi. Získané znalosti metod měření neelektrických veličin, principů vlastností a konstrukce snímačů umožní přistupovatkvalifikovaným způsobem při výběru snímačů pro potřeby měřících a řídících systémů.

Osnova

Přednášky:1. Úvod do problematiky měření neelektrických veličin. Úloha a postavení snímačů (senzorů) v měřících a řídícíchsystémech. Rozdělení snímačů. Generace snímačů. Zadání semestrálních projektů. 2. Fyzikální a matematický model snímače. Statické a dynamické vlastnosti snímačů. 3. Přenos informace ze snímače. Vliv spojovacího vedení. Unifikace signálů. Vyhodnocování signálů ze snímačů. Metodyzmenšení chyb snímačů. 4. Fyzikální principy snímačů. Odporové snímače polohy, deformace, teploty a záření. 5. Kapacitní, indukčnostní a indukční snímače. 6. Magnetické, piezoelektrické a pyroelektrické snímače. Termoelektrické snímače. 7. Fotoelektrické snímače. Optické pyrometry, termovize. 8. Mikroelektronické senzory. Integrované a inteligentní senzory. Vliv technologie na konstrukci a vývoj senzoru.Příklady mikroelektronických senzorů. MEMS snímače.9. Měření polohy a pohybu.Měření výšky hladiny. 10. Měření síly a deformace. Měření zrychlení. Měření tlaku a vakua. 11. Měření průtoku plynů a kapalin. 12. Měření teploty a tepelného toku. Měření spotřeby tepla. 13. Měření ionizujícího a neionizujícího záření. 14. Měření chemických veličin. Měření složení plynných a kapalných směsí. Měření vlhkosti. Měření pH. Měření emisí.Laboratoře:1. Seznámení s laboratorním řádem, bezpečnostní školení.2. Statická charakteristika odporového snímače polohy. Vliv zátěže a spojovacího vedení na statickou charakteristiku.3. Dynamická charakteristika termoelektrického snímače teploty. Vliv konstrukce snímače na dynamickou charakteristiku.4. Potlačení parazitního vlivu teploty na odporový snímač deformace. 5. Vliv záporné zpětné vazby na charakteristiku snímače. Měření elektrického proudu s využitím magnetoelektrickéhosnímače. 5. Konzultace k úlohám. 6. Náhradní měření.7. Měření otáček. Ovlivnění měřené soustavy přítomností snímače. 8. Kapacitní snímače. Vliv spojovacího vedení. Transformace signálu pro účely přenosu. 9. Fotoelektrický snímač polohy. Inkrementální a absolutní snímání. 10. Měření spotřeby tepla. 11. Mikroelektronický akcelerometr. Simulace použití v automobilu. 12. Obrazové CCD snímače. Přenos informace z obrazových snímačů a jejich využitím v průmyslu a medicíně.13. Konzultace k úlohám.14. Náhradní měření. Udělení zápočtu.

Literatura

1. DUBEC, Miroslav a Jaromír SKOTNICA. Senzory a měření neelektrických veličin. Učební text. Ostrava: VŠB, FEI,K450, 2012, 318 s.2. KREIDL, Marcel. Technická diagnostika: senzory, metody, analýza signálu. 1. vyd. Praha: BEN, 2006, 406 s. Senzoryneelektrických veličin. ISBN 80-7300-158-6 .

Požadavky

Žádné

Garant

doc. Ing. Petr Bilík, Ph.D.

Vyučující

doc. Ing. Petr Bilík, Ph.D.Ing. David Vala