Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Strojírenské technologie II (STII)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu STII - Strojírenské technologie II, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (VŠB-TU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Strojírenské technologie patří mezi základní předměty technického vzdělání ve všech stupních studia. Zahrnuje rozšířenézáklady čtení výkresové a výrobní dokumentace, technologie obrábění, metrologie a montáže pro pochopení konstrukcevýrobků ve vztahu k technologickým aspektům a pro získání nejzákladnější představy o výrobních technologiích součástí,o základních metodách kontroly a měření strojních součástí a o metodách montáže strojů a zařízení.

Osnova

1. Základy technického kreslení, orientace ve výkresové dokumentaci.2. Základy metrologie, chyby měření, parametry drsnosti a jejich měření.3. Terminologie, rozdělení metod obrábění, popis řezného nástroje, pohyby při obrábění, nástrojové úhly a roviny.4. Tvorba a tvarování třísky, teplo a teplota při obrábění, tepelná bilance, řezné prostředí.5. Opotřebení břitu nástroje, trvanlivost a životnost nástroje, Taylorův vztah, řezivost nástroje, obrobitelnostmateriálu.6. Nástrojové materiály (nástrojové oceli, slinuté karbidy, řezná keramika, cermety, kubický nitrid boru, diamant).7. Výrobní postup, volba základen, sled operací, technologičnost konstrukce, druhy a metody montáže.8. Soustružení, základní pojmy, síly při soustružení, nástroje na soustružení, značení držáků a VBD dle ISO, soustruženíkuželů, soustruhy, upínání obrobků.9. Frézování, druhy frézování, sousledné a nesousledné frézování, síly při frézování, nástroje pro frézování, frézovacístroje, příslušenství frézek, dělící přístroje, upínání obrobků.10. Vrtání, síly při vrtání, nástroje na vrtání, vyhrubování, vystružování, zahlubování, stroje na vrtání a vyvrtávání.11. Hoblování, obrážení, protahování, protlačování, stroje a nástroje na tyto operace, dělení materiálu.12. Broušení, síly při broušení, druhy broušení, stroje a nástroje na broušení, dokončovací metody obrábění – honování,superfinišování, lapování.13. Výroba závitů, výroba ozubení – metody, principy.14. Nekonvenční metody obrábění.

Literatura

[1] BRYCHTA, Josef; ČEP, Robert; NOVÁKOVÁ, Jana; PETŘKOVSKÁ, Lenka. Technologie II - 1. díl. Ostrava : VŠB - TUOstrava, 2007. ISBN 978-80-248-1641-8 .[2] BRYCHTA, Josef; ČEP, Robert; NOVÁKOVÁ, Jana; PETŘKOVSKÁ, Lenka. Technologie II - 2. díl. Ostrava : VŠB - TUOstrava, 2008. ISBN 978-80-248-1822-1 . [3] BRYCHTA, Josef; ČEP, Robert; NOVÁKOVÁ, Jana; PETŘKOVSKÁ, Lenka. Návody do praktických cvičení z TechnologieII. Ostrava : VŠB-TU Ostrava, 2009. ISBN 978-80-248-2147-4 . 88 s.[4] http://homel.vsb.cz/~cep77.

Požadavky

Žádné

Garant

doc. Ing. Robert Čep, Ph.D.

Vyučující

doc. Ing. Robert Čep, Ph.D.