Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Technika elektronických přístrojů 2 (TEP 2)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu TEP 2 - Technika elektronických přístrojů 2, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (VŠB-TU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Seznámit studenty s vnitřní stavbou elektronických přístrojů, zejména s funkcí a vlastnostmi použitých číslicovýchobvodů. Studenti by měli také porozumět principům číslicové komunikace přístrojů s okolím, řešení diskrétních vstupů/výstupůa způsobu využití paměťových médií pro uchovávání dat. Studenti by současně neměli zapomínat také na problematikurealizace, spolehlivosti a EMC.

Osnova

Přednášky:1. Funkční bloky elektronických přístrojů. Prostředky pro zpracování analogových a číslicových signálů.2. Realizace logických funkcí, technologie číslicových IO.3. Logické sekvenční obvody, charakteristika, typy klopných obvodů, funkce klopného obvodu typu D a R-S.4. Složené sekvenční obvody: datový registr, posuvný registr, čítače, sběrnice. 5. Polovodičové paměti, kategorizace podle jednotlivých hledisek, způsoby připojení k mikroprocesorovému systému.Organizace statické paměti, řídicí signály. 6. Mikroprocesor, mikrořadič, mikropočítač. Základní principy činnosti, rozdělení, vlastnosti. 7. 7-vrstvý komunikační model OSI. Sériový a paralelní přenos dat v číslicových systémech, synchronní a asynchronníkomunikace, zabezpečení proti chybám. 8. Komunikační standardy SPI, I2C. Vzájemné propojování číslicových integrovaných obvodů na DPS. 9. Programátory, paměťové karty. Magnetické a optické paměti.10. Prostředky elektronických přístrojů pro styk s uživatelem. Maticová klávesnice, zobrazovací segmenty a displejeLED a LCD, grafické zobrazovací moduly. 11. Krokové motory a jejich řízení.12. Základy diagnostiky elektronických obvodů, přístroje a metody.13. Zásady pro rozvod napájecích signálů, stínění, odrušovací filtry, zásady pro práci s ESD.14. Problematika EMC v přístrojové technice.Rušení v logických obvodech: rušení vnějším polem. Přeslechy mezi vodiči.Rušení do nepoužitých vstupů. Rušení ze sítě. Hazardy v logických systémechLaboratoře:1. Školení bezpečnosti v laboratoři. Vzájemné převody mezi číselnými soustavami.2. Logická funkce, pravdivostní tabulka, kódování dat v číslicových systémech.3. Simulace základních sekvenčních logických obvodů v log. simulátoru na PC.4. Test průběžné kontroly. Ověření funkce sekvenční logiky na emulátoru logických obvodů s FPGA.5. Návrh paměťových obvodů v simulátoru. Ověření funkce pamětí na emulátoru logických obvodů s FPGA.6. Návrh a simulace komplexního logického systému. 7. Návrh vysílače asynchronní sériové komunikace, zabezpečení paritou. 8. Simulace obvodu pro synchronní sériovou komunikaci. Příklady sériové a paralelní komunikace, měření log. analyzátorem.9. Test průběžné kontroly. Ukázka demonstračního programu s mikrořadičem, ukázka různých typů programátorů a jejichrozhraní.10. Příklady na číslicové měření z analogových vstupů, generování analog. signálu.11. Příklady ovládání LED a displeje a maticové klávesnice.12. Ovládání alfanumerického LCD displeje.13. Rozbor zapojení pro řízení krokového motoru. Demonstrační úloha.14. Test průběžné kontroly.Udělení zápočtu.

Literatura

-Diviš,Z.-Chmelíková,Z.-Zdrálek,J.Logické obvody. VŠB - TU Ostrava, 1999 -Brtník, B.: Číslicové systémy. BEN - technická literatura, 2011. ISBN 978-80-7300-407-1 .

Požadavky

Žádné

Garant

Ing. Vladimír Kašík, Ph.D.

Vyučující

Ing. Vladimír Kašík, Ph.D.