Předmět Technické průzkumné práce (TPP)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu TPP - Technické průzkumné práce, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (VŠB-TU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Cílem předmětu je studenty seznámit se základními metodami průzkumných prací. Studenti musí získat základní znalosti,které jim umožní definovat jednotlivé typy průzkumných prací, popsat a charakterizovat použité technické prostředkya technologické postupy používané při jejich realizaci a umět je navzájem srovnat s ohledem na jejich výhody anevýhody použití v konkrétních podmínkách. Na základě získaných teoretických znalostí pak musí dokázat tyto základnítechnologie, používané při realizaci technických průzkumných prací vysvětlit a na praktických příkladech ilustrovatoblasti jejich použití. Získané teoretické poznatky pak musí umět aplikovat při praktických a výpočtových cvičeních,při řešení jim zadaných příkladů umět nalézt vhodné postupy při jejich řešení a vybrat jejich optimální varianty.Při samostatném studiu a přípravě ke zkoušce pak studenti musí být schopni poznatky získané v rámci přednášek acvičení analyzovat, diferencovat mezi podstatným a nepodstatným a seřadit podle stupně důležitosti tak, aby zvládlistudijní látku předepsanou jim osnovou předmětu.
Osnova
1. Úvod do problematiky – základní metody průzkumu.2. Metody získávání informací průzkumnými pracemi.3. Druhy vrtů a způsoby jejich provádění.4. Vrtné soupravy, funkční celky, typy vrtných souprav.5. Rozpojitelnost hornin při vrtání – definice rozpojitelnosti.6. Vrtné nástroje – typy, konstrukce.7. Vrtná kolona, sestavy vrtných kolon, vrtné nářadí.8. Výplachové hospodářství – vlastnosti výplachu a jejich měření.9. Konstrukce vrtů pro geologicko-průzkumné účely, cementace.10. Druhy vzorků z průzkumných vrtů.11. Základní prostorová charakteristika stvolu vrtu, příčiny křivení se vrtů, opatření.12. Nové směry v technologii jádrového vrtání.
Literatura
Mazáč, J. (1991): Hlubinné vrtání. Vybrané kapitoly pro obor 21-10-8. Skripta HGF VŠB OstravaKalus, D. a kol. (1994): Technika a technologie vrtání (vybrané kapitoly). Skripta PGS, Ediční středisko VŠB-TUOstravaMazáč, J. (2005): Drilling Technologies. Skripta HGF VŠB-TU Ostrava, 1. vydání, Ediční středisko VŠB-TU OstravaPinka, J., Wittenberger, G., Engel, J. (2006): Dobývanie ložísk vrtmi. Vysokoškolská učebnice, Ediční střediskoAMS, F BERG, TU v Košicích, ISBN 80-8073-625-1
Požadavky
Žádné
Garant
prof. Ing. Petr Bujok, CSc.
Vyučující
prof. Ing. Petr Bujok, CSc.Ing. Martin Klempa, Ph.D.