Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Technické průzkumné práce (TPP)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu TPP - Technické průzkumné práce, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (VŠB-TU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Cílem předmětu je studenty seznámit se základními metodami průzkumných prací. Studenti musí získat základní znalosti,které jim umožní definovat jednotlivé typy průzkumných prací, popsat a charakterizovat použité technické prostředkya technologické postupy používané při jejich realizaci a umět je navzájem srovnat s ohledem na jejich výhody anevýhody použití v konkrétních podmínkách. Na základě získaných teoretických znalostí pak musí dokázat tyto základnítechnologie, používané při realizaci technických průzkumných prací vysvětlit a na praktických příkladech ilustrovatoblasti jejich použití. Získané teoretické poznatky pak musí umět aplikovat při praktických a výpočtových cvičeních,při řešení jim zadaných příkladů umět nalézt vhodné postupy při jejich řešení a vybrat jejich optimální varianty.Při samostatném studiu a přípravě ke zkoušce pak studenti musí být schopni poznatky získané v rámci přednášek acvičení analyzovat, diferencovat mezi podstatným a nepodstatným a seřadit podle stupně důležitosti tak, aby zvládlistudijní látku předepsanou jim osnovou předmětu.

Osnova

1. Úvod do problematiky – základní metody průzkumu.2. Metody získávání informací průzkumnými pracemi.3. Druhy vrtů a způsoby jejich provádění.4. Vrtné soupravy, funkční celky, typy vrtných souprav.5. Rozpojitelnost hornin při vrtání – definice rozpojitelnosti.6. Vrtné nástroje – typy, konstrukce.7. Vrtná kolona, sestavy vrtných kolon, vrtné nářadí.8. Výplachové hospodářství – vlastnosti výplachu a jejich měření.9. Konstrukce vrtů pro geologicko-průzkumné účely, cementace.10. Druhy vzorků z průzkumných vrtů.11. Základní prostorová charakteristika stvolu vrtu, příčiny křivení se vrtů, opatření.12. Nové směry v technologii jádrového vrtání.

Literatura

Mazáč, J. (1991): Hlubinné vrtání. Vybrané kapitoly pro obor 21-10-8. Skripta HGF VŠB OstravaKalus, D. a kol. (1994): Technika a technologie vrtání (vybrané kapitoly). Skripta PGS, Ediční středisko VŠB-TUOstravaMazáč, J. (2005): Drilling Technologies. Skripta HGF VŠB-TU Ostrava, 1. vydání, Ediční středisko VŠB-TU OstravaPinka, J., Wittenberger, G., Engel, J. (2006): Dobývanie ložísk vrtmi. Vysokoškolská učebnice, Ediční střediskoAMS, F BERG, TU v Košicích, ISBN 80-8073-625-1

Požadavky

Žádné

Garant

prof. Ing. Petr Bujok, CSc.

Vyučující

prof. Ing. Petr Bujok, CSc.Ing. Martin Klempa, Ph.D.