Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Urbanismus jako etika a estetika stavby míst a měst (UEE)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu UEE - Urbanismus jako etika a estetika stavby míst a měst, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (VŠB-TU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Smyslem rozvinutí myšlení v doktorské etapě studia v intencích předmětu urbanismu je také si tyto intence je uvědomovatjako poučený postoj a produktivně vědecky řešit spíše než plánování územní architekturu v technicky a historickypodmíněné rovině obecného zájmu. To si lze podrobněji v urbanismu uvědomit až spolu s hledáním sdílených společenskýcha tedy i environmentálních hodnot, také hlubším osvojením používání jediného platného – etického profesního postojearchitekta jako urbanisty. To je třeba založit jak v oblasti legislativně zobecnitelného přístupu, tak v oblastitechnicky i společensky SROZUMITELNÉHO MYŠLENÍ o stavbě míst a měst. Je to URBANISTICKÁ PROTOTEORIE V KRITICKÉMMYŠLENÍ BEZ APRIORNÍHO PLÁNOVAČSTVÍ.Úspěšný doktorand jako absolvent tohoto předmětu by měl být schopen i teoretického urbanistického myšlení jakoten, který díky rozvíjeným základům elementárního a srozumitelného urbanismu nalézá vztah ke sdíleným hodnotámměstského budování. Právě to je aktuální uprostřed dnes často nesrozumitelných postupů (zejména v plánovacím urbanismuchápaných nejen coby pouhých pseudobudoucnostních „věšteb“). Cílem předmětu v doktorském studiu, na což nemůže postačovat magisterské studium, je nalézat prvky obecněji platnéhoinovativního zobecnitelného přístupu jak environmentálního tak společensky naléhavého architektonického urbanismu směřujícího jak do svobodnějšího urbanistického tak i do přesnějšího a obecného legislativního a etického myšlení.Nejelementárnější způsob významu absolvování předmětu je PRO VYUŽITÍ V PRAXI; i tam se může odvíjet právě z tétourbanistické prototeorie, založené na záměrném zdržením se obvyklých plánovačských mnohomluvných funkcionálníchaktivit, dnes zakládaných v urbanismu nejčastěji na převaze názorů a představách o fiktivní budoucí utopické realitě-a/nebo často i na bezobsažných klišé, která jsou proti smyslu vzdělávání architektů. Podle tohoto názoru na předmětURBANISMU JAKO ETIKY A ESTETIKY v souladu s filosofií se do urbanismu proniklé vědecké poznání hodnot nenechá pohltitvlastním předmětem. Dle interiorizace urbanistické hodnoty soustřeďující se kolem fenoménu logické věcné přítomnostidůležitých ohnisek a lokalit je zde možné etické a estetické – uchopitelné čili pochopitelné pojetí nakonec i městskéhoplánování. Tak vše zohledňující nové urbanistické myšlení je vhodné pro naše architektonické za_stavění a tak iměstské či krajinné civilizované ochraňování a budování…

Osnova

Smyslem rozvinutí myšlení v doktorské etapě studia v intencích předmětu urbanismu je také si tyto intence je uvědomovatjako poučený postoj a produktivně vědecky řešit spíše než plánování územní architekturu v technicky a historickypodmíněné rovině obecného zájmu. To si lze podrobněji v urbanismu uvědomit až spolu s hledáním sdílených společenskýcha tedy i environmentálních hodnot, také hlubším osvojením používání jediného platného – etického profesního postojearchitekta jako urbanisty. To je třeba založit jak v oblasti legislativně zobecnitelného přístupu, tak v oblastitechnicky i společensky SROZUMITELNÉHO MYŠLENÍ o stavbě míst a měst. Je to URBANISTICKÁ PROTOTEORIE V KRITICKÉMMYŠLENÍ BEZ APRIORNÍHO PLÁNOVAČSTVÍ.

Literatura

FRAMPTON, K.: Kritický regionalismus: moderní architektura a kulturní identita. Sborník textů. Str. 22 – 33. ČKA,Praha 1999FOUCAULT, M.: Archeologie vědění. Herrmann & synové, 2002GOJDA, M.: Archeologie krajiny – Vývoj archetypů kulturní krajiny. Academia, Praha 2000HALÍK, P., KRATOCHVÍL, P., NOVÝ, O.: Architektura a město. Academia, Praha 1998HARRIES K.: Etická funkce architektury. Arbor vitae, Praha 2011 HEIDEGGER, M.: Věda, technika a zamyšlení. Oikoymenh, Praha 2004HRŮZA J.: Stavitelé měst. Agora, Praha 2011JEHLÍK, J.: Obec a sídlo – O krajině, urbanismu a architektuře. Ausdruck Books, Brno 2013KANDINSKY, W.: Bod – linie – plocha. Triáda, Praha 2000MORALES, I.: Topografie současné architektury-diference. Česká komora architektů, Praha 1999PEŘINKOVÁ, M., HRŮŠA, P.a kol: Město a metropole. Stavební fakulta, VŠB – Technická univerzita Ostrava, nakladatelstvíGasset Ostrava 2013

Požadavky

Žádné

Garant

Prof. Ing. arch. Petr Hrůša

Vyučující

Prof. Ing. arch. Petr HrůšaIng. arch. Hana Paclová, Ph.D.