Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Všeobecná geologie (VG)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu VG - Všeobecná geologie, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (VŠB-TU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Cílem předmětu je osvojení podstatných rysů stavby a vývoje Země, pochopení geologického cyklu a principů fungováníendogenních a exogenních geologických procesů.

Osnova

1. Geologie, její disciplíny, pomocné vědy a pracovní metody. Cyklus geologických procesů. Vnitřní a vnější geologičtí činitelé, jejich význam pro vývoj zemského tělesa. Exogenní a endogenní dynamika.2. Zemské těleso hypotéza vzniku Země a geotektonické hypotézy. Geofyzikální důkazy o stavbě a složení zemského tělesa. Tvar a pohyby Země. Zemská kůra kontinentální a oceánská, její vznik a vývoj. Základy teorie izostáze. Tlak v zemském tělese. Přirozené napěťové pole, redistribuce napětí. Tepelné pole Země.3. Teorie litosférických desek. 4. Nauka o vrstvě a souvrství - Vrstva a její části, mocnost vrstev, plošná stálost hloubka uložení, mapové zobrazení. Vnitřní a vnější znaky sedimentů zvrstvení, jevy na vrstevních plochách. Význam znaků vrstev pro určení stratigrafického nadloží a podloží, pro určení typu sedimentace a sedim. prostředí. 5. Soubory vrstev. Zákonitost ve vrstevním sledu, cykličnost, rytmičnost, význam pro stratigrafii a pro technickou praxi. Vzájemný poměr souborů vrstev - konkordance, diskordance a její druhy, projevy v mapě. Facie, faciální poměr souborů vrstev a druhy faciálních přechodů, litofaciální výzkum. 6. Úvod do stratigrafie. Čas v geologii, základní stratigrafické zákony. Relativní a absolutní stratigrafie. Místní a chronostratigrafické jednotky a stupnice. Stratigrafická korelace.7. Sekundární struktury. Spojité struktury - flexury, vrásy, jejich tvary, klasifikace vrás. 8. Zlomy a jejich geometrická - kinematická klasifikace. Systémy zlomů. Příkrovová stavba. Tektonické pukliny spjaté s vrásami a zlomy. Kliváž. 9. Magmatismus: magma a jeho vlastnosti. Typy intruzivních a hypoabysálních těles, jejich klasifikace. 10. Vulkanismus, láva a její vlastnosti, tělesa vulkanitů, vulkanická pohoří. Typy sopek. Pyroklastika. Doprovodné sopečné jevy. 11. Metamorfóza - druhy metamorfózy. Metamorfní facie. Struktury metamorfních hornin.12. Zemětřesení - příčiny, geneze, klasifikace.13. Exogenní dynamika. Zvětrávání mechanické a chemické. Zvětralinový plášť. Půda, složení, vlastnosti, typy. Působení tíže na povrchu země, svahové pohyby. 14. Geologická činnost vody. Geologická činnost vodních toků a jezer. Geologická činnost moře. Podzemní voda. Krasové jevy. Geologická činnost ledovců. Geologické působení větru.

Literatura

Kumpera, O. a kol. (1988): Všeobecná geologie, SNTL Praha.http://geologie.vsb.cz/jelinek/nauka.htmhttp://geologie.vsb.cz/geologie/default.htm

Požadavky

Žádné

Garant

doc. Ing. Jan Jelínek, Ph.D.

Vyučující

Ing. Tomáš Daněk, Ph.D.doc. Ing. Jan Jelínek, Ph.D.Ing. Lenka Petrušková, Ph.D.Ing. Michal Porzer, Ph.D.doc. Ing. Petr Skupien, Ph.D.Ing. Jiří Štěrba, Ph.D.