Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Základy komponentních technologií pro řízení (ZKTR)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu ZKTR - Základy komponentních technologií pro řízení, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (VŠB-TU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Předmět je zaměřen na základní trendy moderního způsobu vývoje software představovanými komponentními technologiemiCOM, ActiveX a OLE, s vývojovou platformou .NET Framework a s technologií OPC určenou pro použití v oblasti řídicíchaplikací. V oblasti praktického cvičení je to základní zvládnutí technologií RAD reprezentovanými vývojovým systémemMS Visual Studio spolu s technologií .NET Framework. Cvičení jsou orientována na základní principy tvorby komponentníhosoftware a s použitím vývojového prostředí Visual Studia v etapách vývoje software podle životního cyklu vývojeaplikace.Student porozumí základním trendům moderního způsobu vývoje software představovanými komponentními technologiemis nejrozšířenější technologiemi COM, ActiveX a OLE a jejich použití v oblasti řídicích aplikací ve formě OPC. Naučíse používat vývojový systém MS Visual Studio spolu s technologií .NET Framework. Prakticky se seznámí se základnímiprincipy tvorby komponentního software.

Osnova

Přednášky:- Úvod - cesta ke komponentním technologiím: modul, objekt, rozhraní, komponenta. - Polymorfismus, rozšiřitelnost, bezpečná konstrukce softwarové architektury. Pojem návrhový vzor, "framework"a architektura. - Objekt jako model prvků řídicího systému ( čidla, akční členy ) a odpovídající visualizační objekty. - Komponenty ActiveX, rozhraní pro aktivní komponenty a řídící komponenty, Poskytování uživatelského rozhraní,Metody a události, vlastnosti (properties). Vizualizace prvků řídícího systému pomocí komponent.- Komponentní vývojová prostředí ( frameworky ): .NET Framework, .NET Compact Framework, přehled a struktura jednotlivýchframeworků. Smysl tvorby software pomocí frameworku. Visualizace řidícího systému na základě obecného komponentníhoframeworku.- MS .NET Framework, hierarchie operačního systému s napojením vrstev .NET Framework. Přehled tříd a základní stavebníkameny aplikací pro klasické operační systémy MS.- MS .NET Compact Framework, hierarchie vestavěného operačního systému s napojením vrstev .NET Compact Frameworka dalších řešení třetích stran (OpenNETCF, 32feet.NET, InTheHand). Přehled tříd a základní stavební kameny mobilníchvestavěných a řídicích aplikací pro platformy MS.- Programování a vývoj standardních jednoprocesorových aplikací a možnosti uplatnění na poli řídicích systémů.- Použití databází a jejich napojení, správa, přístup k datům a metody přenosu dat (MS SQL Server).- Použitelnost .NET Compact Frameworku u vestavných aplikací. Nejčastější vhodné případy použití a nasazení. - Komunikační možnosti lokálních sítí, internetu i bezdrátových technologií pro komunikaci Databáze - Server -Klient.Počítačové laboratoře:- Vývojové prostředí MS Visual Studio. Práce s grafikou, tisk, zvuk. - Pokročilé programování: tvorba DLL knihoven. Práce v API Windows, zprávy Windows.- Databáze MS SQL Server, datové typy, tvorba vlastní databáze, další prvky sql manažeru pro správu databází. Databázovénástroje Visual Studia. - Vývoj webových sídel 1 - ASP.NET v nástroji MS Visual Studio, MS Visual Web Developer. ASP. NET 2.0, master pages,šablony- Vývoj webových sídel 2 - CSS styly, HTML kód, napojení na MS SQL Server- Webové služby, viditelnost jejich metod, Propojení server-klient, IIS. - Vestavná embedded zařízení (PDA. MDA, XDA), tvorba software, omezení knihoven, specifika. MS Windows Mobile 2005(Standard, Phone edition).- Průmyslové embedded desky s MS Windows operačními systémy (Windows Mobile, Windows CE .NET). Zásady programování- specifické možnosti platformy.- Tvorba software pro embedded zařízení s komunikačními prvky a přístupem na webové služby.

Literatura

Černohorský,J.: Sylaby k předmětu "Komponentně orientované technologie" vytvořené v rámci řešení projektu FRVŠ1999, MŠ ČR, číslo projektu 0646 "Inovace studijního programu oboru Měřicí a řídicí technika". Sylaby na WWW stránkáchkatedry, 2002 Dalibor Kačmář: Programujeme v COM a COM+ , Computer Press 2000Dalibor Kačmář: Programujeme .NET aplikace, Computer Press 2001Lacko, L.: Programujeme mobilní aplikace ve Visual Studiu .NET, Computer Press, Brno, 2004, 479 stran, ISBN 80-251-0176-2 Szyperski,C.: Component Software: Beyond Object-Oriented Programming, 2nd, Addison-Wesley Longman Publishing Co.,Inc. Boston, MA, USA ©2002, ISBN:0201745720

Požadavky

Žádné

Garant

doc. RNDr. Jindřich Černohorský, CSc.

Vyučující

doc. RNDr. Jindřich Černohorský, CSc.Ing. Jaromír Konečný, Ph.D.Ing. Ľubomír Puček