Předmět Teorie informace a inference (4IZ410)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu 4IZ410 - Teorie informace a inference, Fakulta informatiky a statistiky, Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1 Míra informace a entropie. Shannonovská míra informace. entropie. efektivní kódování. Shannonovy věty o přenosu informace2 Rozhodovací tabulky a stromy. logické vlastnosti rozhodovacích tabulek. konstrukce rozhodovacích stromů. vybrané algoritmy (přímý, větví a mezí, řízený heuristikou)3 Inference v klasické logice. dedukční systémy výrokové a predikátové logiky. analytické tabulky. rezoluční princip4 Inference ve fuzzy logice. vícehodnotové logiky. fuzzy logika. ohodnocená inferenční pravidla5 Inferenční sítě. zpracování neurčitosti v bázích pravidel. Bayesovské sítěCvičení se zaměřují na zvládnutí probíraných algoritmů.
Získané způsobilosti
Po úspěšném absolvování budou studenti schopni aplikovat vybrané algoritmy kódování, konstrukce rozhodovacích stromů a inference v logických systémech a sítích a sledovat vývoj metod v těchto oblastech.
Literatura
TypAutorNázevMísto vydáníNakladatelRokISBNZJIROUŠEK, R.Principy digitální komunikace.Voznice:Leda, 2006.80-7335-084-XZJIROUŠEK, R.Metody reprezentace a zpracování znalostí v umělé inteligenci.Praha:Vysoká škola ekonomická, 1995.80-7079-701-0ZJIRKŮ, P. -- VEJNAROVÁ, J.Formální logika : neformální výklad základů formální logiky.Praha:Vysoká škola ekonomická, 2000.80-245-0054-XZIVÁNEK, J.Základy matematické informatiky. [Část] 1, Informace a automaty.Praha:Státní pedagogické nakladatelství, 1991.80-7079-673-1DSVÁTEK, V.Logické programování. I, Základy programování v jazyce Prolog.Praha:Oeconomica, 2003.80-245-0627-0DLUKASOVÁ, A.Formální logika v umělé inteligenci.Brno:Computer Press, 2003.80-251-0023-5DHÁJEK, P. -- JIROUŠEK, R. -- HAVRÁNEK, T.Uncertain information processing in expert systems.Boca Raton:CRC Press, 1992.0-8493-6368-3
Požadavky
Student musí získat alespoň 50% bodů z každého testu.
Garant
prof. RNDr. Jiří Ivánek, CSc.
Vyučující
prof. RNDr. Jiří Ivánek, CSc.doc. RNDr. Jiřina Vejnarová, CSc.