Předmět Česká republika a Evropská unie (2MO441)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu 2MO441 - Česká republika a Evropská unie, Fakulta mezinárodních vztahů, Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1.Přednášky: (dotace 13/0) a.Chronologicky přehled poválečného integračního vývoje v Západní Evropě. Historický vývoj podmínek Východního rozšíření.b.Proces připojování kandidátských zemí do EU. Kodaňská kritéria a jejich plnění, pozice České republiky.c.Mezinárodní konkurenceschopnost. Teoretické přístupy, metodologie, IMD, WEF. Pozice ČR v mezinárodním srovnání.d.Společná obchodní politika EU. Principy, nástroje. Vnitrounijní obchod, jednotný vnitřní trh. Systém preferencí vůči třetím zemím.e.Dopad SOP na zahraničně obchodní politiky ČR po vstupu do EU.f.Společná zemědělská politika EU. Původní cíle, nástroje. Nutnost reformních změn, nové koncepce. Dopad SZP na český zemědělský sektor.g.Kohezní politika EU (původně regionální a strukturální) -- základní cíle, nástroje, opatření. Zapojení ČR do kohezní politiky.h.Evropský měnový systém, vznik, vývoj. Maastrichtská konvergenční kritéria pro přijetí do EMU. Pakt stability a růstu.i.Cesta koruny do EMU, výhody, rizika. Plnění kritérii, diskuse k optimálnímu termínu vstupu.j.Lisabonská strategie od r. 2000. Původní cíle a očekávání. plnění. Korekce strategie po roce 2005.k.Koordinované (sdílené) politiky EU: ekologická, energetická, ochrana hospodářské soutěže.l.Institucionální aspekty integračního celku EU.m.Vlivy Lisabonské smlouvy na instituce, rozhodovací procesy, prohloubení demokracie2.Cvičení (semináře): (dotace 0/13) a.Diskuse k vývoji integrace Západní Evropy.b.Týmové diskuse k Východnímu rozšíření.c.Kodaňská kritéria -- diskuse k plnění Českou republikou.d.Týmová studie k postavení jednotlivých zemí v žebříčcích mezinárodní konkurenceschopnosti.e.Týmová studie k postavení jednotlivých zemí v žebříčcích mezinárodní konkurenceschopnosti (pokračování z předchozího týdne).f.Společná obchodní politika, současné problémy, kritiky ze strany WTO: týmové diskuse.g.Případová studie k dopadu zapojení ČR do společné obchodní politiky EU, diference ve vztahu ke třetím zemím. Jednotný vnitřní trh EU a ČR.h.Případová studie k dopadu zapojení ČR do společné obchodní politiky EU, diference ve vztahu ke třetím zemím. Jednotný vnitřní trh EU a ČR. (pokračování z předchozího týdne)i.Výhody a rizika členství v EMU.j.Týmové diskuse k procesu cesty koruny do EMUk.Diskuse k cílům Lisabonské strategie.l.Národní plány ČR k zapojení do Lisabonského procesu, diskuse k dosavadním výsledkům.m.Týmové příspěvky k institucionálnímu uspořádání EU. Legislativní postupy.
Získané způsobilosti
Po úspěšném absolvování budou studenti schopni:- mít přehled o hlavních podmínkách nutných pro vstup do EU;- hodnotit jejich plnění Českou republikou;- mít přehled o společných politikách EU;- vyhodnotit dopad těchto politik na českou ekonomiku včetně pozitiv i určitých rizik.
Literatura
TypAutorNázevMísto vydáníNakladatelRokISBNZKLVAČOVÁ, E. (ed.).Czech experience of economic transition and EU accession processes.[Praha]:Professional Publishing, 2005.80-86419-85-1ZBALDWIN, R. -- WYPLOSZ, C.The Economics of European Integration.LondýnNew York:McGraw-Hill, 2006.ZPLCHOVÁ, B. -- ABRHÁM, J. -- HELÍSEK, M.Česká republika a EU : ekonomika, měna, hospodářská politika.Praha:Agentura KRIGL, 2010.978-80-86912-39-4DCHLUMSKÝ, J.Integrace ČR do evropské ekonomiky.Praha:Vysoká škola ekonomická, 1997.80-7079-129-2DKLVAČOVÁ, E. -- MALÝ, J. -- MRÁČEK, K. (ed.).Lisabonská strategie : posílí, nebo oslabí evropskou kunkurenceschopnost?.Praha:Professional Publishing, 2006.80-86946-25-8DJIRÁNKOVÁ, M.Sociální stát a jeho konkurenceschopnost v globálním světě.2008.ISSN 1801-7118DOfficial website of the EU: http://europa.eu/
Požadavky
žádné
Garant
prof. Ing. Božena Plchová, CSc.
Vyučující
prof. Ing. Božena Plchová, CSc.