Předmět Obchodní a hospodářské právo EU (2PR431)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu 2PR431 - Obchodní a hospodářské právo EU, Fakulta mezinárodních vztahů, Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1.Zásady jednotného vnitřního trhu. Výjimky ze čtyř svobod a další omezení. (dotace 4/0)2.Volný pohyb zboží -- základní pravidla, celní unie, ochrana duševního vlastnictví, bezpečnost potravin. (dotace 4/0)3.Volný pohyb osob -- práva vyplývající z konceptu občanství EU. Základní pravidla, koordinace sociálního zabezpečení, uznávání odborné kvalifikace vs. uznávání akademického vzdělání. (dotace 4/0)4.Rozdíl mezi volným pohybem služeb a svobodou usazování. Nová směrnice o službách ve vnitřním trhu a stav její implementace. (dotace 4/0)5.Nadnárodní formy obchodních společností, možnost přemístění sídla právnických osob v rámci EU (dotace 4/0)6.Volný pohyb kapitálu a ochrana a podpora investic na úrovni EU. Rozdíl mezi volným pohybem plateb a kapitálu. Právní předpisy upravující opatření proti praní špinavých peněz. (dotace 4/0)7.Hospodářská soutěž - kartelové právo, monopoly, zneužívání dominantního postavení; nekalá soutěž. (dotace 8/0)8.Státní podniky, státní dotace, veřejné zakázky (dotace 4/0)9.Ochrana spotřebitele. Nová směrnice o právech spotřebitelů. Řešení spotřebitelských sporů (dotace 4/0)10.Zemědělské právo EU (dotace 4/0)11.Ochrana životního prostředí v právu EU (dotace 4/0)12.Energetické právo EU (energetická účinnost výrobků a služeb; obnovitelné zdroje, zdanění energií (dotace 4/0)
Získané způsobilosti
Po úspěšném absolvování budou studenti schopni- identifikovat rozdíly v naplňování čtyř základních svobod- analyzovat vybrané rozsudky soudních orgánů EU týkajících se obchodního a hospodářského práva a konfrontovat je se stanoviskem generálního advokáta- orientovat se v legislativním procesu EU a dohledat prováděcí předpisy členských států EU - rozlišit oblasti, ve kterých je právní úprava EU kategorická, a ve kterých je naopak ponechána jednotlivcům možnost odchylného a individuálního ujednání nejlépe vyjadřujícího vůli zainteresovaných stran - kriticky analyzovat praktická rozhodnutí z pohledu jejich slučitelnosti s právem EU a identifikovat možné sankce za porušení práva EU - vyhledávat kvalitní informace o obchodním a hospodářském právu EU jak v tištěných, tak v elektronických zdrojích.
Literatura
TypAutorNázevMísto vydáníNakladatelRokISBNZTICHÝ, L.Evropské právo.Praha:C.H. Beck, 2011.978-80-7400-333-2ZSVOBODA, P.Úvod do evropského práva.V Praze:C.H. Beck, 2011.978-80-7400-334-9DDĚDIČ, J. -- ČECH, P.Evropská (akciová) společnost.Praha:Bova Polygon, 2006.80-7273-133-5DDĚDIČ, J. -- ČECH, P.Evropské právo společností : včetně úplného znění předpisů komunitárního práva.Praha:Bova Polygon, 2004.80-7273-110-6
Požadavky
Podmínkou připuštění k ústní zkoušce je odevzdání seminární práce/případové studie a její ohodnocení alespoň 15 body z maxima 30.
Garant
doc. JUDr. Zbyněk Švarc, Ph.D.
Vyučující
JUDr. Nicole Grmelová, Ph.D.doc. JUDr. Zbyněk Švarc, Ph.D.