Předmět Státní zkouška z vedlejší specializace (5SA1)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu 5SA1 - Státní zkouška z vedlejší specializace, Národohospodářská fakulta, Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Otázky: 1. Vícedimenzionální charakter společenského rozvoje, obsah, význam a cíle sociální politiky.2. Principy a východiska sociální politiky (sociální spravedlnost a efektivnost, distribuce a redistribuce příjmů a bohatství ve společnosti, chudoba, přístupy k redistribuci a její efekty, konfliktnost zájmů v sociální politice).3. Účast státu v sociální politice, typy sociálních politik, role nestátních a nadnárodních subjektů.4. Sociální dimenze tržní ekonomiky (sociální reforma a její pojetí, systémové změny a konstituování výkonového typu sociální politiky).5. Systém sociálního zabezpečení, vliv globalizace a ekonomické integrace, sociální reformy (vymezení systému sociálního zabezpečení, jeho základní typy a funkce, změny financování, očekávané účinky a efekty).6. Společenský kapitál a rodina (teoretické koncepty, úloha a cíle, specifika a aktuální problémy).7. Teoretické principy sociální správy – pojetí sociální správy, subjekty sociální správy, soudobé systémy sociální správy.8. Financování sociální správy – principy a metody financování, hlavní nástroje, postavení správy služeb zaměstnanosti, zdravotní správa, správa sociálního pojištění, státní sociální podpory, sociálních služeb.9. Orgány veřejné sociální správy – ministerstvo práce a sociálních věcí, střední článek v sociální správě, obec v sociální správě.10. Nestátní organizace a jejich postavení v sociální správě – občanský sektor, formy neziskových organizací, spolupráce nestátních organizací se státní sociální správou.11. Teoretická východiska, pojem, předmět ekonomiky zdraví. Úloha státu, ostatních subjektů, politický, institucionální a právní rámec.12. Soustava ukazatelů užívaných k hodnocení zdravotního stavu obyvatelstva a úrovně zdravotní péče. Jejich konstrukce a problémy v mezinárodním srovnání.13. Typologie zdravotnických systémů. Systémy zdravotní péče v zemích OECD, financování, efektivnost alokace zdrojů.14. Systém zdravotní péče v ČR, možnosti liberalizace.15. Úhradové systémy v exponenciále nákladů, financování zdravotnických zařízení a jeho specifika.
Získané způsobilosti
Po úspěšném absolvování budou studenti schopni- identifikovat klíčové poznatky studijního oboru;- klást poznatky studijního oboru do vzájemné souvislosti;- aplikovat poznatky studijního oboru na řešení reálných problémů.
Literatura
TypAutorNázevMísto vydáníNakladatelRokISBNZDURDISOVÁ, J.Sociální politika : materiály k seminářům.Praha:Vysoká škola ekonomická, 1999.80-7079-995-1ZDURDISOVÁ, J.Sociální politika v ekonomické praxi : (vybrané problémy).Praha:Oeconomica, 2005.80-245-0850-8ZDURDISOVÁ, J. -- LANGHAMROVÁ, J.Úvod do teorie zdravotní politiky.Praha:Vysoká škola ekonomická, 2001.80-245-0217-8ZKOSCHIN, F.Demografie poprvé.Praha:Oeconomica, 2005.80-245-0859-1ZKOTÝNKOVÁ, M.Trh práce na přelomu tisíciletí.V Praze:Oeconomica, 2006.80-245-1149-5ZKREBS, V.Sociální politika.Praha:ASPI, 2007.978-80-7357-276-1ZLANGHAMROVÁ, J. -- KAČEROVÁ, E.Demografie : materiály ke cvičením.Praha:Oeconomica, 2008.978-80-245-1389-8
Požadavky
Státní zkouška probíhá ústní formou před komisí, jejíž složení se řídí rozhodnutím garanta programu. Komise je minimálně dvoučlenná. Pro úspěšné vykonání státní zkoušky se předpokládá tvůrčí přístup studenta v odpovědi na položenou otázku; student musí prokázat schopnost aplikovat poznatky z prostudované literatury. Odpověď by měla zahrnovat vývoj teoretického pojetí, alternativní přístupy a jejich hodnocení, reflexi problému v hospodářské politice a konkrétní příklady aplikace včetně znalosti základních dat a jejich posouzení v časovém a mezinárodním kontextu. Celková doba vyhrazená pro zkoušku každého studenta činí nejvýše 20 minut. Hodnocení členy komise probíhá na uzavřeném zasedání a komise hodnotí práci klasifikačními stupni na škále výborně - velmi dobře – dobře – neprospěl(a).
Garant
doc. Ing. Miroslav Ševčík, CSc.
Vyučující
doc. Ing. Miroslav Ševčík, CSc.