Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Vybrané statě z geotechniky I (FAST-5F3)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu FAST-5F3 - Vybrané statě z geotechniky I, Fakulta stavební, Vysoké učení technické v Brně (VUT).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Naučit studenty orientovat se v teoriích napjatosti a deformace zemních těles, reologických modelech, mezních stavech konstrukcí, drahách napětí, spolupůsobení zemin a skalních hornin s konstrukcemi.

Osnova

1. Metody řešení napjatosti a deformace zemního tělesa za použití matematické teorie pružnosti.2. Úplná funkce přetvárnosti.3. Základní reologické vztahy. Reologické modely.4. Druhy konstrukcí, zatížení a okrajové podmínky. Podmínky mezní rovnováhy v prostoru.5. Mezní stav konstrukcí, fyzikální podstata plastických deformací, podmínky plasticity, mezní stav viskózního porušení, porušení při creepu.6. Finitní vztahy: izotropní a anizotropní látka.7. Přírůstkové (plastické) vztahy: energetická koncepce, aplikace teorie dilatačního chování, teorie s anizotropním zpevněním. Vrozená a získaná anizotropie.8. Nelineární chování nesoudržných zemin podle Kondera, Duncana a Changa.9. Metoda dráhy napětí.10.Řešení metodou konečných prvků v geotechnice - princip MKP. Trojúhelníkový a obdélníkový prvek s lineárních polynomem jako aproximační funkce, lokální interpolační funkce, nahrazení působícího zatížení diskrétním modelem pomocí interpolačních funkcí, sestavení matic tuhosti celé konstrukce, zavedení okrajových podmínek a řešení soustavy rovnic.11. Zabudování nového modelu podloží do programového systému, interakce horních staveb, základů a podloží.12. Spolupůsobení zemin a skalních hornin s konstrukcemi. Zvolení metody zpracování. Nízké nadloží (klasické teorie), rovinné přetvoření nevystrojeného kruhového tunelu, rovinné přetvoření čelby, kruhová tunelová čelba, lokální zřícení a vytlačení na povrch.13. Sedání povrchu vlivem ražby.

Literatura

DESAI, Ch.S., ABEL, J.F.: Introduction to the Finite Element Method. Van Nostend Reinhold Company 1972FEDA, J.: Interakce piloty a základové půdy. Academia Praha 1977KEEDWELL, M.J.: Reology and Soil Mechanics. Elsevier 1984

Požadavky

Druhy základových půd, vlastnosti zemin, teorie mezních stavů, základní znalosti ze stavební mechaniky, pružnosti a pevnosti, navrhování konstrukcí, základní znalosti z navrhování základových konstrukcí, mechaniky hornin a navrhování podzemních staveb.

Garant

doc. Ing. Kamila Weiglová, CSc.

Vyučující

doc. Ing. Kamila Weiglová, CSc.