Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Revitalizace a konverze industriálních objektů (FAST-8H1)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu FAST-8H1 - Revitalizace a konverze industriálních objektů, Fakulta stavební, Vysoké učení technické v Brně (VUT).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Možnost zodpovědně navrhnout a realizovat konverzi a revitalizaci industriálního objektu při respektování typických stavebně-konstrukčních a architektonických priorit jednotlivých druhů staveb.

Osnova

1. Nástin dějin průmyslové architektury.Způsoby revitalizace a druhy konverze jednoúčelových a víceúčelových průmyslových staveb.2. Předindustriální období,průmyslová archeologie.3. Výzkumy a objevy akcelerující industrializaci.Průmyslová revoluce 1780-1850.4. Zařazení průmyslových staveb do kontextu dobové,slohové architektury.5. Typické materiály a konstrukce průmyslových staveb.Technická revoluce 1850-1870.6. První náznaky zájmu o ochranu průmyslového dědictví.Zahraniční příklady,přístup,metodika,využití.Průmyslové technické památky UNESCO.7. Tuzemské příklady,přístup,metodika,využití.Průmyslové a technické památky ČR,národní technické památky.8. Plány a dokumentace technických stavebních památek.Typologie průmyslových staveb,organizace průmyslového areálu,výrobní tok.9. Variabilita, flexibilita, atraktivita industriálního prostředí.10. Předčasně odstraněné objekty, devastace,demolice.Vliv průmyslového designu a průmyslové architektury na ostatní stavby v období funkcionalismu a nověji v high-tech.11. Výhled: průmyslové dvory-technologické parky-vědeckotechnické parky.Snahy o zachování a využití objektů po 2.světové válce,v období vědecko-technické revoluce.12. Architektura průmyslových a ostatních inženýrských staveb.Architektonická kompozice průmyslových staveb-harmonická součást města a krajiny.13. Videa - zahraniční ukázky, odborná exkurze.

Literatura

Hlaváček E.: Architektura pohybu a proměn. Odeon 1985Kovařík E.,Pospíšil J.,Štědrý F.: Průmyslové stavby. SNTL, ALFA 1986Štědrý F.: Transformace průmyslu ve městech. ČVUT 2001Zemánková H.: Tvořit ve vytvořeném. CERM 2003Drobná: Konstrukce průmyslových staveb. ČVUT Praha 1991kol.: Technické památky Visegrádské čtyřky I,II. ČKAIT kol.: Industriální stopy. ČVUT,VCPD 2003kol.: Technické památky v Čechách ,na Moravě a ve Slezsku. Libri, Praha 2001Kučera V.: Architektura inženýrských staveb. ČVUT Praha 1995Zeithammer K.: Vývoj techniky. ČVUT Praha 1997

Požadavky

Pozemní stavitelství.Sanace a adaptace.Historické konstrukce a ochrana památek.Materiály pro rekonstrukce.Rekonstrukce a renovace.Konstrukce průmyslových staveb.Ekonomika staveb.Dějiny architektury.Stavební zákon.Památkový zákon.

Garant

Ing. arch. Blažena Hubáčková, Ph.D.

Vyučující

Ing. arch. Blažena Hubáčková, Ph.D.