Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Počítačová aplikace stavební fyziky (S-PST) (FAST-CH03)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu FAST-CH03 - Počítačová aplikace stavební fyziky (S-PST), Fakulta stavební, Vysoké učení technické v Brně (VUT).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Získání znalostí s využitím softwaru pro takový návrh konstrukcí, aby nedocházelo ke vzniku tepelně technických vad a aby byla zajištěna nízká energetická náročnost celé budovy. Součástí bude optimalizace otvorových výplní z hlediska zajištění tepelné pohody místnosti, požadovaného osvětlení interiéru denním světlem i jeho proslunění.

Osnova

1. Funkční požadavky v tepelné ochraně budov, energetická legislativa2. Praktické využití programového vybavení pro stavební tepelnou techniku řešením jednorozměrného teplotního pole za neustáleného stavu3.-4. Modelování a posuzování vybraných detailů pomocí dvojrozměrného teplotního pole.5.-6. Tepelná stabilita místnosti – posouzení kritické místnosti z hlediska nejvyššího denního vzestupu teploty i z hlediska maximální teploty v místnosti v letním období7. Funkční požadavky z oblasti denního osvětlení a proslunění budov8. Hodnocení činitele denní osvětlenosti9. Stavebně energetické vlastnosti budovy, prostup tepla obálkou budovy10. Energetická náročnost budov11. Funkční požadavky z hlediska akustiky12. Hodnocení neprůzvučnosti dělících konstrukcí13. Ověření vhodnosti návrhu konstrukcí včetně otvorových výplní z hlediska stavebně fyzikálního (celková koncepce budovy i jednotlivé konstrukce – optimalizace požadavků z hlediska tepelné techniky, akustiky i denního osvětlení a proslunění budov)

Literatura

Halahyja,M. a kol.: Stavební tepelná technika, akustika a osvětlení. ALFA, SNTL, 1985. (CS)Lukašík a kol.: Akustika a denní osvětlení v pozemním stavitelství. ES VUT, 1989. (CS)Weiglová: Denní osvětlení. ČVUT Praha, 1997. (CS)Kulhánek, Tywoniak: Stavební fyzika 20, Stavební tepelná technika. ČVUT praha, 1997. (CS)Čechura,j.: Akustika stavebních konstrukcí. ČVUT, 1999. (CS)Zákon č.406/2000 Sb. o hospodaření energií a jeho prováděcí vyhlášky. 2000. (CS)Směrnice Evropského parlamentu a rady 2002/91/ES. O energetické náročnosti budov (EPBD). 2002. (CS)ČSN 73 0540-1 až 4 – Tepelná ochrana budov. 2005. (CS)Vaverka, Chybík, Sedlák: Energetické hodnocení budov a tepelná pohoda vnitřního prostředí. VUZ Brno, 1992. (CS)Maekawa,Lord: Environmental and Architectural Actoustics. EaFN, 1992. (EN)Vaverka a kol.: Urbanistická stavební a prostorová akustika. VUT Brno, 1998. (CS)Bahula,J., Kalousek,M.: Tepelná technika budov-Návody pro cvičení. CERM Brno, 1999. (CS)Donaťáková,D., Berka,P.: Akustika - Návody pro cvičení. CERM Brno, 2001. (CS)Čuprová,Mohelníková,Čupr: Denní osvětlení budov-Návody pro cvičení. CERM Brno, 2002. (CS)

Požadavky

Teoretické znalosti z oblasti tepelné techniky a denního osvětlení budov včetně výpočtových postupů. Znalosti materiálových charakteristik a řešení konstrukčních detailů. Základní přehled v oblasti platné legislativy.

Garant

Ing. Karel Čupr, CSc.

Vyučující

Ing. Karel Čupr, CSc.