Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Diplomový seminář (2) (FAST-H47)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu FAST-H47 - Diplomový seminář (2), Fakulta stavební, Vysoké učení technické v Brně (VUT).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Cílem předmětu je seznámit studenty z metodami ochrany stavebních konstrukcí budov proti dynamickým účinkům zatížení a seismicitě. Získané znalostí o navrhování a použití vhodných metod snížení vibrací s pomocí dodatečných tlumičů, pružného uložení a tlumení konstrukcí (base isolation), absorbérů, aktivních a hybridních systémů tlumení konstrukcí budou využity pro praktické navrhování elastomerových izolátorů v konstrukcích budov, na možnosti uplatnění technické pryže a pryžových ložisek pro tlumení vibrací v konstrukcích budov.

Osnova

1.Snižování dynamických účinků zatížení a metody ochrany konstrukcí proti vibracím. 2.Použití „přídavných tlumičů“ v konstrukcích. 3.Systém „Base Isolation“ a jeho aplikace v budovách.4.Absorbéry. Aktivní systémy útlumu účinků vibrací v konstrukcích.5.Technický návrh a použití eleastomerů pro pružné uložení konstrukcí.6.Vlastnosti statické a dynamické tuhosti, vlastní frekvence pryžových ložisek.7.Návrh a metody výpočtu vícevrstvých vyztužených pryžových ložisek.8.Základy seizmologie. Návrhová spektra seizmických zatížení.9.Vliv seizmických účinků na konstrukce. Odezva konstrukcí.Seizmologické normy. Opatření ochrany konstrukcí proti seizmickým účinkům, Eurocode 8.10.Seizmické účinky a základní požadavky pro konstrukce podle norem ČSN P ENV 1998-1-1.11.Vibrace způsobené lidmi, dynamické účinky a konstrukční kriteria.Účinky dynamického zatížení v konstrukcích, způsobené technickou seizmicitou.12.Vibrace způsobené od silniční a kolejové dopravy. Hluk šířící se vzduchem a vibrace šířené základovým podložím.13.Vibrace způsobené větrem na budovy, komíny a stožáry, konzolové střechy a součásti fasád. Vibrace způsobené stavební činností.

Literatura

Kelly J. M.: Design of Seismic Isolated Structures. John Wiley, USA 1999Lindeburg Michael R., Baradar Majid: Seismic Design of Building Structures. Proffesional Publication,Inc, Belmont 2001Paz M.: International Handbook of Earthquake Engineering. Chapman and Hall, New York 1994Warburton G. B.: Reduction of Vibrations. John Wiley and Sons Ltd 1992

Požadavky

Zakladní znalosti numerických metod, maticového počtu, stavební mechaniky, pružnosti a plasticity a v navrhování betonových, dřevěných a ocelových konstrukcí.

Garant

doc. Ing. Jiří Sedlák, CSc.

Vyučující

doc. Ing. Jiří Sedlák, CSc.