Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Umění-architektura (FAVU-UA-L)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu FAVU-UA-L - Umění-architektura, Fakulta výtvarných umění, Vysoké učení technické v Brně (VUT).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Cílem kurzu umění-architektura je pojmenování současných tendencí v oblasti vztahu umění a architektury a rozkrytí vývoje, který současnému stavu předcházel. Dalším cílem kurzu je vytvoření přehledu o současných podobách spolupráce umělců a architektů.

Osnova

1. Úvod do problematiky, vymezení tématu, základní literatura. Vztah umění a architektury v 1. polovině 20. století (Le Corbusier, Kurt Schwitters, De Stijl, Kazimir Malevič, sovětští konstruktivisté, Friedrich Kiesler, výstavy surrealistů) a jeho pozdější vliv.2. Independent Group v Británii a výstava This is Tomorrow (1956). Debata o ideální syntéze umění a architektury (Herbert Read, Sigfried Giedion ad.). 3. Minimalismus v USA (zejm. Robert Morris, Dan Flavin, Walter de Maria) a jeho vliv na architekturu (Jacques Herzog a Pierre de Meuron).4. Richard Serra, Dan Graham, Gordon Matta-Clark. Další příklady umění site-specific (Robert Smithson, Christo ad.).5. „Syntéza“ umění a architektury v českém umění 60. let. Expo 58 – Expo 67 – Expo 70. Československé pavilony jako Gesamtkunstwerk: proměna spolupráce umělců a architektů. 6. Od výstavy Realizace (1961) k výstavě Socha a město (1969). Umění v architektuře v 60. letech a v době normalizace. 7. Utopické vize v architektuře (Buckminster Fuller, Archigram, japonští metabolisté) a jejich působení na české umění (Karel Malich, Václav Cígler ad.).8. Aplikace teorie postmoderní architektury na české umění (Jiří Ševčík). Setkávání umělců a architektů (Spišská kapitula, výstava Prostor, architektura, výtvarné umění ad.). Výstavy Urbanita a Malovaná architektura. Architektonické návrhy Milana Knížáka.9. Výrazné osobnosti 90. let: Rachel Whiteread, Absalon, Olafur Eliasson, Anish Kapoor, Marjetica Potrč, Pipilotti Rist ad.10. Stanislav Kolíbal – Jiří Příhoda – Dominik Lang. Proměna práce s prostorem českém umění od 60. let do současnosti. Další výrazné osobnosti 90. let v ČR: Petr Kvíčala, Federico Díaz, Michal Škoda. Výstavy Umělecké dílo ve veřejném prostoru (1997) a ARtCHITEKTURA (2002).11. Umělci v architektuře: dekoratéři, nebo partneři? Možnosti spolupráce (Ai WeiWei a Jacques Herzog & Pierre de Meuron, Projektil architekti a PAS ad.).12. Panelstory v galerii. Panelové sídliště přirozenou kulisou uměleckých děl (Josef Bolf, David Možný, Ládví, Kateřina Šedá, Tomáš Džadoň ad.). Architektura prostředkem k přehodnocování modernistických „ruin minulosti“ (Zbyněk Baladrán, Ján Mančuška, Barbora Klímová, Dominik Lang). Prostor a architektura jako téma v sochařství, malbě i videoartu (Jan Pfeiffer, Daniel Pitín, Isabela Grosseová, Pavla Sceranková ad.). Výstava Stíny minulých utopií (2011).13. Propojení umění a architektury z pohledu teorie (Hal Foster, Sylvia Lavin ad.) na příkladech současného světového umění.

Literatura

Jane Rendell, Art and architecture. A place between, London – New York: I. B. Tauris, 2006.Jes Fernie (ed.), Two Minds: Artists and Architects in Collaboration, London: Black Dog Publishing, 2006.Anthony Kiendl, Informal Architectures. Space and Contemporary Culture, London: Black Dog Publishing, 2008.Hal Foster, The Art-architecture complex, London – New York: Verso, 2011.Sylvia Lavin, Kissing Architecture, Princeton University Press, 2011.Yve-Alain Bois – Benjamin H. D. Buchloh – Hal Foster – Rossalind Krauss, Umění po roce 1900. Modernismus, antimodernismus, postmodernismus, Praha: Slovart, 2007. Rostislav Švácha – Marie Platovská (eds.), Dějiny českého výtvarného umění VI (1958 – 2000), I. a II. díl, Praha: Academia, 2007.Karel Císař (ed.), Stav věcí. Sochy v ulicích III, Brno: Dům umění města Brna, 2011.

Požadavky

Dobrá znalost vývoje umění a architektury v 2. polovině 20. století.

Garant

Mgr. Jan Zálešák, Ph.D.

Vyučující

Mgr. Jan Zálešák, Ph.D.