Předmět Kompozitní materiály a jejich technologie I (FCH-BCO_KOM)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu FCH-BCO_KOM - Kompozitní materiály a jejich technologie I, Fakulta chemická, Vysoké učení technické v Brně (VUT).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Přednáška je úvodem to materiálového inženýrství a technických základů výrob kompozitů s polymerními matricemi. Její obsah je zaměřen na pochopení úlohy jednotlivých komponent materiálu a vlivu procesních parametrů jednotlivých typů maloobjemové i velkoobjemové výroby kompozitů a kompozitních dílců na bázi organických pryskyřic vyztužených vlákny, rohožemi, tkaninami i částicovými plnivy na jejich užitné vlastnosti. Specifika různých technologií jsou uvedena do kontextu s užitnými parametry materiálů, které poskytuje. Omezení technologické použitelnosti jednotlivých technologíí je rovněž diskutováno.
Osnova
1. Vláknové kompozityÚvod do studia, aplikace v letectví, dopravě, stavebnictví, sportovní potřeby, medicína, dělení kompozitů podle složek2. Úvod do struktury vláknových kompozitů3. Pryskyřice (matrice): Syntéza a vlastnosti- Nenasycené polyesterové pryskyřice(UP)- Vinylesterové pryskyřice(VE)- Epoxidové pryskyřice (EP)- Fenolické pryskyřice (FP) 4. Výztuže (vlákna, tkaniny, rohože)- Skleněná vlákna- Uhlíková vlákna- Přírodní a organická vlákna- Forma výztuží- Povrchové úpravy výztuží5. Technologie výroby vláknových kompozitů- Ruční kladení, forma, kopyto-Vakuový vak, tlakový vak- Autokláv- RTM- Pultruze, navíjení, pull-winding- Technologie SMC, BMC6. Zkušební metody pro testování kompozitních materiálů- Mechanické vlastnosti, standardy ASTM, ISO, DIN, ČSN- Ostatní vlastnosti (hořlavost, elektrická vodivost, nasákavost, odolnost proti působení korozního prostředí, atd.)7. Úvod do mikromechaniky laminy- Základní pojmy- Směšovací pravidla8. Úvod do struktury plněných plastů (částicové kompozity)- Matrice semikrystalické termoplasty- Matrice amorfní termoplasty9. Plniva- Přírodní minerální prášky (mikromletá, srážená)- Saze, CNT, grafen- Syntetická plniva 10. Technologie výroby částicových kompozitů- Mísení a hnětení v tavenině kontinuální/šaržovité - Kalandrování11. Mikromechanika částicových kompozitů- Kerner-Nielsen-Lewis rovnice pro izometrická plniva- Halpin Tsai rovnice pro neizometrická plniva12. Úvod do polymerních nanokompozitů- Úvod, historie, aplikace- Princip odlišnosti mikro a nano kompozitů- Přírodní a syntetická nanoplniva- Vliv podmínek přípravy na výsledné vlastnosti
Literatura
J. Jančář, "Úvod do materiálového inženýrství kompozitů", skripta FCH VUT, 2000 (internetovské vydání) (CS)R. A. Bareš, "Kompozitní materiály", SNTL, Praha 1987 (CS)B.D.Agarwal, L.J. Brountman, "Analysis and performance of fiber composites", (CS)K. Kaw, "Mechanics of Composite Materials", CRC Press, New York, 1997 (CS)P.C.Powell, "Engineering with fiber-polymer laminates", Chapman&Hall, London 1993 (CS)B.T.Astrom, " Manufacturing of Polymer Composites", Chapman&Hall, London, 1997 (CS)
Požadavky
fyzika polymerů, mechanika a porušování materiálů
Garant
prof. RNDr. Josef Jančář, CSc.
Vyučující
Ing. Petr Poláček, Ph.D.