Předmět Počítače a programování 1 (FEKT-BPC1E)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu FEKT-BPC1E - Počítače a programování 1, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, Vysoké učení technické v Brně (VUT).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Cílem předmětu je seznámit studenty s architekturou počítačových systémů, s principem činnosti hardwarových systémů počítače (procesor, paměť, periferie, komunikační rozhraní), se základy počítačových sítí, s architekturou univerzitní a fakultní sítě včetně služeb a s operačními systémy DOS, Windows a Unix, jejich službami a se souborovými systémy. Cílem předmětu je taktéž seznámit studenty se základy programování a algoritmizace s využitím jazyka C ve standardu ANSI do úrovně, kdy jsou studenti schopni sestavit vlastní jednoduché knihovny funkcí a použít je, pracovat se soubory (čtení a zápis), sestavit a používat struktury a dynamické proměnné.
Osnova
1. Univerzitní informační systémy, studentský účet, loginy na VUT, hesla. VUT portál, STUDIS, e-learning systém Moodle, Gigadisk. Pravidla užití a struktura počítačové sítě FEKTu. Elektronická pošta a služby. WiFi sítě FEKTu. Informační systémy Ústavu radioelektroniky.2. Operační systémy, UNIX/Linux. Přístup na server FEST, program PuTTY, základní příkazy, přístupová práva, přenos souborů, program WinSCP. Grafický správce souborů mc, umístění vlastních HTML stránek na studentský server FEST. Počítačové sítě, TCP/IP model, IPv4 a IPv6 adresy, protokoly TCP, UDP, porty, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, anonymní FTP. 3. Architektura počítačových systémů, procesory, paměti a paměťový prostor, periferie, komunikační rozhraní.4. Vývoj softwarové aplikace, operační kód, instrukční soubor, jazyk symbolických adres, vyšší programovací jazyky, překlad, sestavování. Struktura programu, algoritmus, vývojový diagram, proměnné, datové typy, číselné formáty a jejich reprezentace v paměti, aritmetické a logické operace. Vývoj aplikace v prostředí Code::Blocks. 5. Úvod do jazyka C, základní struktura programu v jazyce C, funkce main(), proměnné, pole, výrazy, aritmetické konverze, operátory v jazyce C, priority operátorů, vstupy, výstupy, jednoduchá konzolová aplikace. 6. Příkazy v jazyce C. Příkazy pro větvení a podmínky – if, else, switch, case; příkazy pro cykly – for, while, do-while; příkazy pro řízení přenosu – break, continue. 7. Řetězce, knihovní funkce pro práci s řetězci "stdio.h" a "string.h". Kopírování řetězců, prohledávání řetězců, porovnávání řetězců.8. Ukazatele a pole. Vztah mezi polem a ukazatelem. Uložení pole v paměti. Indexy prvků polí.9. Funkce v jazyce C. Hlavičky funkcí s parametrem, bez parametru, parametr volaný hodnotou a odkazem. Volání funkcí, návratová hodnota. Rekurzivní funkce. Sestavení knihovny funkcí, přilinkování k aplikaci.10. Pokročilé datové typy. Struktury, unie, výčtový typ, dynamické proměnné, alokace a dealokace v paměti.11. Práce se soubory v jazyce C. Knihovní funkce pro práci se soubory, čtení, zápis. Zpracování textového souboru.12. Vazby dynamických proměnných. Lineární seznamy, stromy. Příklad sestavení dynamické databáze. 13. Pokročilé algoritmy. Vyhledání maxima, minima, setřídění – selectsort, insertsort, bublesort.
Literatura
Pecinovský, R., Virius, M. Učebnice programování - základy algoritmizace. Praha: Grada Publishing, 1997. (CS)Kabelová, A., Dostálek, L. Velký průvodce protokoly TCP/IP a systémem DNS. Brno: Computer Press, 2008. (CS)Ličev, L., Morkes, D. Procesory - architektura, funkce, použití. Brno: Computer Press, 1999. (CS)Brandejs, M. Linux. Praktický průvodce. Brno: Konvoj, 2003. (CS)Kernighan, B. W., Ritchie, D. M. Programovací jazyk C. Brno: Computer Press, 2006. (CS)
Požadavky
Jsou požadovány znalosti na úrovni středoškolského studia.
Garant
doc. Ing. Jiří Šebesta, Ph.D.
Vyučující
doc. Ing. Jiří Šebesta, Ph.D.Ing. Josef BáňaBc. Vojtěch Dluhý