Předmět Vysokofrekvenční a mikrovlnná technika (FEKT-BVMT)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu FEKT-BVMT - Vysokofrekvenční a mikrovlnná technika, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, Vysoké učení technické v Brně (VUT).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními vf. obvody v kmitočtové oblasti do 1 GHz a s obvodovou technikou v pásmech jednotek až desítek GHz.
Osnova
1. Základy měření v mikrovlnné technice, obvodové prvky vysokofrekvenčních obvodů.2. Vysokofrekvenční zesilovače, vícestupňové zesilovače, širokopásmové zesilovače.3. Výkonové zesilovače, moderní typy s vysokou účinností.4. Oscilátory a směšovače.5. Modulátory a demodulátory.6. Fázový závěs.7. Kmitočtový syntezátor.8. Základní mikrovlnné přenosové struktury.9. Základní typy mikrovlnných integrovaných obvodů (MIO).10. Mikrovlnné rezonanční obvody.11. Reciproční mikrovlnné zeslabovače a posouvače fáze, bezodrazové zátěže. Směrové vazební členy (směrové odbočnice), děliče a sdružovače výkonu.12. Nereciproční mikrovlnné feritové obvody.13. Rezerva.
Literatura
HANUS, S., SVAČINA, J. Vysokofrekvenční a mikrovlnná technika. Skripta FEKT VUT v Brně, 2002, ISBN: 80-214-2222-XHANUS, S., SVAČINA, J. Vysokofrekvenční a mikrovlnná technika - Laboratorní cvičení. Elektronická skripta FEKT VUT v Brně, 2003, ISBN: REL 119.TYSL, V., RŮŽIČKA, V. Teoretické základy mikrovlnné techniky. SNTL Praha 1989ZINKE, O., BRUNSWIG, H. Lehrbuch der Hochfrequenztechnik. Springer-Verlag Berlin 1986ŽALUD, V. Moderní radioelektronika. Vydavatelství BEN, Praha 2000ŽALUD, V. Radioelektronika. Vydavatelství ČVUT, Praha 1993
Požadavky
Jsou požadovány znalosti na úrovni středoškolského studia.
Garant
Ing. Petr Vágner, Ph.D.
Vyučující
Ing. Petr Vágner, Ph.D.