Předmět Measurement in Electroengineering (FEKT-CMVA)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu FEKT-CMVA - Measurement in Electroengineering, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, Vysoké učení technické v Brně (VUT).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Cílem předmětu je poskytnou studentům informace o způsobech vyhodnocení přesnosti přístrojů a měřicích metod, měřicích přístrojích a metodách měření elektrických aktivních i pasivních veličin, měření magnetických a neelektrických veličin.
Osnova
1. Zásady správného měření, etalony elektrických veličin.2. Vyhodnocení přesnosti analogových a číslicových měřicích přístrojů3. Nejistoty přímých a nepřímých měřicích metod.4. Měřicí zesilovač, vlastnosti a užití v měřicí technice, převodníky pro realizaci matematických operací.5. Analogové měřicí přístroje.6. Číslicové měřicí přístroje, vzorkování, A/D převodníky, charakteristiky.7. D/A převodníky.8. Osciloskopy.9. Základní metody měření napětí, proudu, kmitočtu, časového intervalu, fáze, rezonančního kmitočtu.10. Základní metody měření výkonu.11. Základní metody měření odporů, kapacity, indukčnosti.12. Magnetická měření.13. Měření neelektrických veličin. Automatizovaná měření.
Literatura
GESCHEIDTOVÁ, E., STEINBAUER, M. Multimediální podpora výuky předmětu Měření v elektrotechnice. FRVŠ. Brno: FRVŠ, 2004. s. 0 ( s.) (CS)COOMBS,C.F.: Basic Electronic Instruments Handbook, McGraw-Hill (EN)BARTUŠEK, K.; GESCHEIDTOVÁ, E.; KUBÁSEK, R.; MIKULKA, J.; REZ, J.; STEINBAUER, M. Měření v elektrotechnice. Měření v elelektrotechnice. Brno: VUTIM, 2010. ISBN: 978-80-214-4160- 6. (CS)BARTUŠEK, K.; GESCHEIDTOVÁ, E.; REZ, J.; STEINBAUER, M. Měření v elektrotechnice - návody k laboratorním cvičením. Brno: Ing. Zdeněk Novotný, CSc., Ondráčkova 105, 628 00 Brno, 2006. s. 1 ( s.)ISBN: 80-214-3265- 9. (CS)
Požadavky
Jsou požadovány znalosti na úrovni středoškolského studia a povinných předmětů, které student absolvoval v prvním roce studia na FEKT. Důraz je kladen na znalosti základních statistických metod, teoretickou elektrotechniku, zpracování signálů a analogovou techniku.
Garant
prof. Ing. Karel Bartušek, DrSc.
Vyučující
prof. Ing. Eva Gescheidtová, CSc.prof. Ing. Karel Bartušek, DrSc.