Předmět Senzory neelektrických veličin (FEKT-MSNV)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu FEKT-MSNV - Senzory neelektrických veličin, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, Vysoké učení technické v Brně (VUT).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Cílem kursu je seznámit posluchače se základní teorií, moderními principy a konstrukcemi snímačů fyzikálních veličin a poskytnout znalosti pro jejich návrh a optimální využití nad rámec bakalářského kurzu BMFV. Dále jim prezentovat základní problémové oblasti snímačové techniky (parazitní vlivy, kalibrace, diagnostika apod.) a jejich eliminaci. Hlavním úkolem kursu je inženýrská znalost základů senzorové techniky (informatiky) fyzikálních veličin, které představují v průmyslové i vědecké praxi minimálně 93 % všech měření.
Osnova
MSNV 20014 -15Definice oboru, popis jednotlivých veličin, využití v automatizační technice, robotice, defektoskopii a dalších oborech. Etalonáž základních veličin, měřicí kanál, systém, statická a dynamická měření fyzikálních veličin. Výhody měření neelektrických veličin elektrickými metodami. Definice snímače. Základní vlastnosti a požadavky. Fyzikální model snímače. Rozdělení snímačů. 1. Úvodní přednáška Seznámení se strukturou (vymezením vůči BMFV), organizací a obsahem kurzu. Požadavky, zkouška, základní a doporučená literatura. Připomínky, dotazy atd. 2. Snímače a měření polohy a rozměrů. 2.1 Odporové 2.2 Kapacitní 2.3 Indukčnostní 2.4 Optoelektronické 2.5 Speciální3. Snímače a měření rychlosti a zrychlení (přímočaré, úhlové) 3.1 Přímé měření rychlosti 3.2 Korelační měření rychlosti 3.3 Relativní měření rychlosti4. Snímače a měření sil (momentu), tlaku a hmotnosti. 4.1 Měření mechanického napětí (přímé a nepřímé) 4.1.1 Deformační členy, převod na polohu 4.1.2 Intrinsický převod 4.2 Odporové tenzometry 4.3 Kapacitní tenzometry 4.4 Rezonanční tenzometry 4.5 Piezoelektrické tenzometry 4.6 Magnetoelastické a magnetoanizotropní tenzometry 4.7 Snímače s OV 4.8 Snímače na fotoelastickém principu 4.9 Přenos signálu z pohyblivých částí5. Snímače a měření vibrací, vibrační analýza (defektoskopie). 6. Snímače a měření teploty, tepla, tepelného toku. 6.1 Dotykové 6.2 Bezdotykové7. Snímače a měření vlhkosti, hladiny a průtoku. 7.1 Sorpční a absorpční snímače vlhkosti 7.2 Měření rosného bodu 7.3 Spojité a nespojité hladinoměry 7.4 UZ a radarové hladinoměry 7.5 Objemové a hmotnostní průtokoměry 7.6 Průtok v otevřených kanálech8. Snímače a měření hustoty a viskozity 8.1 Hustoměry 8.2 Měřiče viskozity9. Snímače a měření záření (ultrafialového, viditelného, infračerveného). 9.1 Snímače a měření UV 9.2 Snímače a měření VIS 9.3 Snímače a měření IR10. Snímače a měření ionizujícího záření, složení látek a parametrů životního prostředí. 10.1 Plynové snímače (detektory) 10.2 Polovodičové snímače (detektory) 10.3 Analyzátory11. Chemické snímače a biosnímače. 11.1 Na fyzikálním principu 11.2 Na fyzikálně-chemickém principu 11.3 Na optickém principu 11.4 Na chromatografickém principu 11.5 ESR spektometry12. Optické (vláknové) snímače. 12.1 Snímače turbidity 12.2 Snímače absorbtance (forokolorimetry) 12.3 Snímače nefelometrické 12.4 Snímačerefraktometrické 12.5 OVS13. Snímače a měření v zabezpečovací technice (monitorování, ochrana objektů atd.). 14. Snímače a měření ostatních veličin, speciální metody a obvody pro měření fyzikálních veličin. Další směry rozvoje senzorové techniky.
Literatura
ZEHNULA,K.: Snímače neelektrických veličin, SNTL Praha, 1986 (CS)ZEHNULA,K.: Čidla robotů. Praha SNTL, 1990 (CS)ĎAĎO,S.-KREIDL,M.: Senzory a měřicí obvody. ČVUT Praha, 1996 (CS)ĎAĎO,S.-BEJČEK,L.- PLATIL,A.: Měření průtoku a hladiny. Ben Praha 2005, (CS)InternetFiremní literatura
Požadavky
Jsou požadované znalosti na úrovni bakalářského studia (BMFV) a platné přezkoušení pro kvalifikaci pracovníků pro samostatnou činnost (ve smyslu §6 Vyhlášky).Absolvent, který si zapíše kurz, by měl být chopen:- popsat jednotlivé druhy (typy) základních senzorů,- vysvětlit používané modulace u senzorů,- popsat a vyjmenovat analogové a číslicové senzory a metody měření,- vysvětlit interferenčni jevy a z nich vyplývající možnosti použití v měření,- diskutovat a vysvětlit jednotlivé typy interferometrů,- definovat a navrhnout základní bloky měřicích systémů,- dokázat změřit základní fyzikální veličiny a- diskutovat aplikační možnosti, příp. další.Zájemce o kurz by měl být vybaven znalostmi základních fyzikálních a elektrotechnických principů.
Garant
doc. Ing. Ludvík Bejček, CSc.
Vyučující
doc. Ing. Ludvík Bejček, CSc.Ing. Martin ČalaIng. Jiří FialkaIng. Stanislav Klusáček, Ph.D.Ing. Petr Málek, CSc.Ing. Stanislav Pikula