Předmět Služby telekomunikačních sítí (FEKT-MSTS)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu FEKT-MSTS - Služby telekomunikačních sítí, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, Vysoké učení technické v Brně (VUT).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Cílem předmětu je poskytnout studentům rozšířenou orientaci ve službách komunikačních sítí, podat ucelený přehled o IPv6 se zaměřením na kvalitu služby QoS a rozebrat prioritní směrování v síťových prvcích.
Osnova
1. Služby poskytované soudobými komunikačními sítěmi. 2. Technologie související se službami xDSL (ADSL, SDSL, HDSL, VDSL) včetně teoretického rozboru. 3. Služby ISDN. Základní i primární přístup, referenční model účastnické přípojky ISDN, strukturu rámce na rozhraní S0, napájení terminálů. 4. Asynchronnímu přepravnímu způsobu ATM. Princip ATM, třídy služeb, buňka ATM a vrstvový model. 5. Signalizační systém SS7. Vlastnosti SS7, signalizační síť, výstavba SS7, část přenosu zpráv MTP, uživatelské části, dynamické směrování v síti, management SS7.6. Internet protokol verze 6, návaznost na IPv4. 7. Kvalita služeb QoS.8. IP a ATM, komunikační principy.9. Principy fungování aktivních síťových prvků - směrovačů, přepínačů a služby, které v síti poskytují. 10. Layer 3 switching, peer-to-peer multilayer mapping, integrace ATM/IP, nespojově orientovaná služba, clasical IP over ATM (CLIP) a jeho další vývoj.11. Emulace LAN, private network - to - network interface (PNNI). 12. Umělá inteligence pro řízení priorit v síťových prvcích. 13. Přenos dat a s tím související služby po energetické síti a kabelové televizi.
Literatura
ŠKORPIL,V.: Služby telekomunikačních sítí. VUT, Brno 2014.SIEGMUND, G., PRAGER, E.: ATM-technika pro širokopásmové sítě ATM. Hutig-Beneš, Praga 1997. BLUNÁR,K., VACULÍK,M.: Digitálne siete integrovaných služeb, VŠDS, Žilina 1996.ODOM,W., HEALY,R., MEHTA,N. Směrování a přepínání sítí. CPress, Brno 2009.STARR, T., CIOFFI, J.M., SILVERMAN, P.J.: Understanding Digital Subscriber Line technology. Prentice Hall, London 1999.BLACK, V.: Voice over IP. Prentice Hall, London 2002.GRIFFITHS, J.M.: ISDN Explained. John Wiley, New York 1999.GILLESPIE, A.: Broadband Access, Technology, Interfaces and Management. Artech House, London 2001.ŠKORPIL, V., VYCHODIL, P., KAPOUN, V. Efektivní využití přenosu informací pro integrovanou výuku VUT a VŠB-TUOŠKORPIL, V., ENDRLE, P., KAPOUN, V. Services of Telecommunication Networks for joint teaching programme of BUT and VSB-TUO
Požadavky
Student, který si zapíše předmět, by měl být schopen:- vysvětlit základní pojmy konvergovaných komunikačních sítí,- definovat vlastnosti sítí typu Ethernet, - pojmenovat zákonitosti IPv4,- vyjádřit vlastnosti multimediálních služeb,- aplikovat znalosti z povinného předmětu Teoretická informatika. Obecně jsou požadovány znalosti na úrovni bakalářského studia.
Garant
doc. Ing. Vladislav Škorpil, CSc.
Vyučující
doc. Ing. Vladislav Škorpil, CSc.