Předmět Pružnost a pevnost pro design (KME / DPP)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KME / DPP - Pružnost a pevnost pro design, Fakulta aplikovaných věd, Západočeská univerzita v Plzni (ZČU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. týden: Úvod do předmětu. Přehled užívaných jednotek. Předpoklady řešení úloh teorie pružnosti a pevnosti. Vnější účinky působící na těleso a jejich důsledky. Metoda řezu. Definice napětí.2. týden: Prostý tah a tlak. Zkouška tahem, pracovní diagram. Princip superpozice posuvů a napětí.3. týden: Definice deformace. Hookeův zákon pro jednoosou napjatost. Deformace přímého prutu, pevnostní a tuhostní podmínka. Deformace od teploty.4. týden: Krut prutů kruhového průřezu. Definice prostého krutu. Rozložení napětí v průřezu, vyšetření úhlu natočení. Pevnostní a tuhostní podmínka.5. týden: Geometrické charakteristiky jednoduchých průřezů - lineární, kvadratický a deviační moment. Charakteristiky složených ploch. Steinerova věta.6. týden: Ohyb přímých nosníků. Prostý ohyb. Vyšetřování vnitřních účinků při ohybu. Schwedlerova věta.7. - 8. týden: Deformace staticky určitých nosníků. Princip řešení staticky neurčitých úloh.9. týden: Základy prostorové napjatosti. Zákon sdružených smykových napětí. Hookeův zákon. Zvláštní případy prostorové napjatosti - jednoosá a rovinná napjatost.10. týden: Rovinná napjatost. Hlavní roviny a hlavní napětí. Mohrův diagram. Hookeův zákon pro rovinnou napjatost.11. týden: Mezní stavy pevnosti. Teorie pevnosti: Guestova, HMH, Mohrova.12. týden: Moderní metody používané při řešení komplexních úloh pružnosti a pevnosti.13. týden: Experimentální metody v pružnosti a pevnosti a jejich využití v praxi.
Získané způsobilosti
Student:- se orientuje v základních principech lineární teorie pružnosti- volí a řeší příslusný počet statických podmínek rovnováhy- definuje pojmy vnitřní síla, napětí, deformace- umí vyšetřit vnitřní statické účinky v tělesech při jednoduchých typech namáhání- umí řešit deformační a napěťové stavy v tělesech při jednoduchých typech namáhání- aplikuje získané poznatky při dimenzování těles- se orientuje v základech experimentální pružnosti
Literatura
Trebuňa, František; Jurica, Vladimír; Šimčák, František. Príklady a úlohy z pružnosti a pevnosti I. Vyd. 1. Košice : Vienala, 2000. ISBN 80-7099-593-9.Hájek, Emanuel; Reif, Pavel; Valenta, František. Pružnost a pevnost I. Praha : SNTL, 1988. Trebuňa, František; Jurica, Vladimír; Šimčák, František. Pružnosť a pevnosť I. Vyd. 1. Košice : Vienala, 2000. ISBN 80-7099-477-0.Zeman, Vladimír; Laš, Vladislav. Technická mechanika. 2. přeprac. vyd. Plzeň : Západočeská univerzita, 2001. ISBN 80-7082-789-0.Laš, Vladislav; Hlaváč, Zdeněk,; Vacek, Vlastimil. Technická mechanika v příkladech. 4. vyd. Plzeň : Západočeská univerzita, 2005. ISBN 80-7043-409-0.
Požadavky
Požadavky k zápočtu: Vypracování, odevzdání a obhájení semestrální práce.Požadavky ke zkoušce: Aktivní znalost přednášené látky a schopnost aplikovat získané poznatky při řešení jednoduchých problémů.
Garant
Ing. Vítězslav Adámek, Ph.D.
Vyučující
Ing. Vítězslav Adámek, Ph.D.Ing. Vítězslav Adámek, Ph.D.