Předmět Mechanika B (KME / MECHB)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KME / MECHB - Mechanika B, Fakulta aplikovaných věd, Západočeská univerzita v Plzni (ZČU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. týden:Přednáška - Předmět mechaniky a její členění. Kinematika hmotného bodu, přímočarý pohyb. Vratné pohyby - technické aplikace.Cvičení - Vyšetřování přímočarého rovnoměrného, rovnoměrně zrychleného a nerovnoměrného pohybu hmotného bodu.2. týden:Přednáška - Pohyb bodu po kružnici. Křivočarý pohyb hmotného bodu v rovině. Kinematika rovinného pohybu tělesa, posuvný pohyb - paralelogram, rotační pohyb tělesa.Cvičení - Vyšetřování křivočarého pohybu hmotného bodu v rovině. Vyšetřování posuvného pohybu tělesa.3. týden:Přednáška - Obecný rovinný pohyb tělesa, základní rozklad. Aplikace, příklady.Cvičení - Vyšetřování rotačního pohybu tělesa. Vyšetřování obecného rovinného pohybu tělesa aplikací základního rozkladu.4. týden:Přednáška - Pól pohybu tělesa. Současné pohyby těles v rovině, obecný rozklad. Aplikace, příklady. Pólová věta.Cvičení - Aplikace obecného rozkladu obecného rovinného pohybu tělesa. Ukázky rovinných modelů základních čtyřčlenných mechanismů včetně animace jejich pohybu. Vyšetřování pólů pohybu užitím pólové věty u těchto mechanismů.5. týden:Přednáška - Základní pojmy statiky - síla a její určení, skládání sil, rozklad síly. Metoda vláknového polygonu. Moment síly k bodu a k ose. Varignonova věta. Silová dvojice.Cvičení - Skládání sil a rozklad síly - početně a graficky. Určování momentu síly k bodu a k ose, užití Varignonovy věty.6. týden:Přednáška - Základní věty statiky. Práce a výkon síly a momentu. Rovinná soustava sil o společném působišti. Obecná rovinná soustava sil. Podmínky náhrady, rovnováhy a ekvivalence. Příklady.Cvičení - Skládání silových dvojic. Analytické a grafické řešení silových soustav v rovině. Zadání semestrální práce.7. týden:Přednáška - Soustava rovnoběžných sil. Střed hmotnosti, Pappovy věty. Příklady použití.Cvičení - Výpočet polohy středu hmotnosti, užití Pappových vět.8. týden:Přednáška - Uložení a rovnováha hmotného bodu v rovině. Aplikace, příklady.Cvičení - Vyšetřování rovnováhy hmotného bodu v rovině - úloha síly, úloha polohy.9. týden:Přednáška - Uložení a rovnováha tělesa v rovině. Aplikace, příklady.Cvičení - Vyšetřování rovnováhy tělesa v rovině - analytické a grafické řešení.10. týden:Přednáška - Složení rovinných soustav těles. Ukázka simulace pohybu vybraných vícečlenných mechanismů. Kinematické řešení rovinných mechanismů. Příklady.Cvičení - Kinematické řešení rovinných mechanismů - analytické a grafické řešení.11. týden:Přednáška - Statické řešení nepohyblivých rovinných soustav těles metodou uvolňování - analyticky a graficky. Aplikace na příkladech.Cvičení - Statické řešení nepohyblivých rovinných soustav těles - analytické a grafické řešení.12. týden:Přednáška - Prutové soustavy - styčníková metoda. Aplikace na příkladech.Cvičení - Statické řešení rovinných prutových soustav.13. týden:Přednáška - Statické řešení rovinných mechanismů - analytické a grafické řešení. Aplikace na příkladech.Cvičení - Statické řešení rovinných mechanismů - analyticky a graficky.
Získané způsobilosti
Student- se orientuje v technických problémech mechaniky hmotného bodu, tělesa a soustav těles v rovině,- definuje počet stupňů volnosti hmotného objektu v rovině,- umí řešit kinematiku základních pohybů hmotného bodu a tělesa,- rozumí teorii silových soustav,- volí příslušný počet podmínek rovnováhy při statickém řešení hmotného bodu a tělesa v rovině,- dokáže určit polohu těžiště hmotných objektů,- aplikuje základní analytické a grafické metody na řešení mechaniky hmotného bodu a tělesa v rovině,- umí provést kinematické řešení rovinných mechanismů (analyticky a graficky),- staticky řeší rovinné soustavy těles pomocí analytických a grafických metod,- dokáže řešit základní problémy technické praxe týkající se mechaniky hmotného bodu, tělesa a soustav těles v rovině.
Literatura
KŘEN, J. Řešené příklady z kinematiky. Skriptum ZČU v Plzni, 1986. KŘEN, J. Řešené příklady ze statiky. 2. vyd. Plzeň : ZČU, 1995. ISBN 80-7082-228-7.Hlaváč, Zdeněk; Vimmr, Jan. Sbírka příkladů ze statiky a kinematiky. 1. vyd. V Plzni : Západočeská univerzita, 2007. ISBN 978-80-7043-609-7.
Požadavky
Požadavky k zápočtu: Vypracování a odevzdání semestrální práce na odpovídající úrovni. Semestrální práci zadává a hodnotí vyučující rozvrhové akce, na které je student zapsán. Zápočty z předmětu KME/MECHB získané v předchozích letech studia se neuznávají.Požadavky ke zkoušce: Aktivní znalost přednášené látky a schopnost aplikovat získané poznatky na řešení konkrétních úloh.Charakteristika zkoušky: kombinovaná (písemná a ústní).Struktura písemné části zkoušky:2 příklady ? 1 z kinematiky hmotného bodu a 1 ze statiky hmotného bodu(á 3 body za správné řešení, max. 6 bodů)2 příklady ? 1 z kinematiky tělesa a 1 ze statiky tělesa(á 4 body za správné řešení, max. 8 bodů)2 příklady ? 1 z kinematiky rovinných mechanismů a 1 ze statiky rovinných soustav těles(á 5 bodů za správné řešení, max. 10 bodů)Z písemné části zkoušky je možné získat max. 24 bodů. Pro úspěšné absolvování písemnéčásti zkoušky je nutné získat alespoň 6 bodů z příkladů z kinematiky a alespoň 6 bodůz příkladů ze statiky.Požadavky na ústní část zkoušky: aktivní znalost přednášené látky a schopnost aplikovatzískané poznatky na řešení konkrétních úloh.
Garant
Doc. Ing. Jan Vimmr, Ph.D.
Vyučující
Prof. Ing. Jiří Křen, CSc.Ing. Vladimír Lukeš, Ph.D.Doc. Ing. Jan Vimmr, Ph.D.Doc. RNDr. Zdeněk Hlaváč, CSc.Prof. Ing. Jiří Křen, CSc.Ing. Vladimír Lukeš, Ph.D.