Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Matematická geografie (KGE / MAG)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KGE / MAG - Matematická geografie, Fakulta ekonomická, Západočeská univerzita v Plzni (ZČU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Přednášky- Úvod do studia matematické geografie, tvar Země (důkazy kulatosti Země, měření rozměrů Země, geoid, elipsoid, referenční koule a jejich význam), zeměpisné a konstrukční souřadnice.- Vesmír (hvězdy, souhvězdí a hvězdné soustavy, ostatní kosmická tělesa, vzdálenosti, paralaxa, sluneční soustava, Keplerovy zákony, kosmologie, kosmogonie).- Astronomické souřadnice (nebeská sféra, obzorníkové a rovníkové souřadnice, ekliptické a galaktické souřadnice, určování zeměpisné šířky).- Užití astronomických souřadnic (vztahy pro výpočty v rámci sférické trigonometrie).- Pohyby Země a jejich důsledky (oběh kolem Slunce, zemská rotace, rotace kolem barycentra, precese, nutace).- Zdánlivé pohyby nebeských těles (hvězd, Slunce, planet, konjunkce, opozice).- Vliv atmosféry na pozorování (zdánlivá nebeská klenba, refrakce, soumrak, bílá noc, ...).- Měsíc, pohyby Měsíce (tvar a povrch, rotace, rotace kolem barycentra).- Důsledky pohybujícího se Měsíce(fáze Měsíce, zatmění, slapové jevy).- Čas a kalendář (sluneční čas, časová rovnice, sluneční hodiny, časová pásma, hvězdný čas, určování zeměpisné délky, druhy kalendáře).- Datová hranice se mění.- GPS a jeho využití v geografii.Semináře1. Úvod do studia matematické geografie2. Výpočty na kouli (základní výpočty na referenční kouli, délka rovnoběžek, poledníků, plocha pole zeměpisné sítě, plocha omezená obzorem, ...)3. Výpočty na kouli (vzdálenost dvou míst na zemském povrchu)4. - 10. Sférická trigonometrie (délka světlých dnů, místa a časy východu a západu Slunce, délka stínů, délka soumraků, úhly dopadu slunečních paprsků).

Získané způsobilosti

Studenti: - prezentují zákadní charakteristiky planety Země z hlediska jejího tvaru, rozměrů, postavení ve vesmíru a pohybů, které vykonává,- umí vysvětlit důsledky pohybující se Země na život člověka,- pomocí astronomických souřadnic dokáží vyjádřit polohu těles na nebeské sféře, - matematicky řeší konkrétní situace na nebeské sféře v důsledku zdánlivých pohybů vesmírných těles, - umí vysvětlit význam matematické geografie pro studium dalších přírodovědných předmětů.

Literatura

Pyšek, Jiří. Kartografie, kartometrie a matematická geografie v příkladech. . Plzeň , 1995. ISBN 80-7043-150-4 .Červený, Pavel. Matematická geografie v otázkách a odpovědích. 2. upr. vyd. Plzeň : Západočeská univerzita, 2004. ISBN 80-7043-280-2.Čapek, Richard. Planetární geografie : Určeno pro posl. přírodovědecké fak. Univ. Karlovy. 1. vyd. Praha : Karolinum, 1992. ISBN 80-7066-698-6.Brázdil, Rudolf. Úvod do studia planety Země : Celost. vysokošk. učebnice pro stud. přírodověd. a pedagog. fakult. 1. vyd. Praha : SPN, 1988. Široký, V. Základy astronomie v příkladech. 2. vyd. SPN Praha, 1985. Madar, Jindřich. Základy matematického zeměpisu : pro vyšší školy pedagogické. 1. vyd. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1955.

Požadavky

Úspěšné vypracování zápočtového testu (1 řádný termín, 2 opravné termíny). Za úspěšné vypracování zápočtového testu je považováno bodové ohodnocení na úrovni 70 % a vyšší z maximálního počtu bodů. Zadání zápočtového testu vychází z příkladů v rámci výpočtů na kouli a sférické trigonometrie řešených na semináři předmětu.Vzor zápočtového testu je uvedený v Courseware.Zkouška písemnou formou (1 příklad vycházející ze seminářů + 6 otevřených teoretických otázek vycházejících z přednášek předmětu). Hodnocení: 100 - 90 % ... výborně, 89 - 78 % ... velmi dobře, 77 - 66 % ... dobře.Vzor písemné zkoušky je uvedený v Courseware.

Garant

Mgr. Monika Čechurová, Ph.D.

Vyučující

Mgr. Petr Kladivo, Ph.D.