Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Trakční pohony (KEV / TRP)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KEV / TRP - Trakční pohony, Fakulta elektrotechnická, Západočeská univerzita v Plzni (ZČU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Trakční pohon, typy, vlastnosti a použití jednotlivých typů motorů v trakci, otáčkový poměr a jeho vliv na parametry vozidla, uspořádání trakčního pohonu, přenos momentu, uložení a odpružení motorů.2. Sériový trakční motor, jeho vlastnosti, charakteristiky, omezení, magnetizační charakteristika, vzta-hy pro moment a otáčky, otáčkové charakteristiky, vliv reakce kotvy.3. Stejnosměrné trakční systémy a jejich využití, stupňová regulace u stejnosměrných vozidel, řízení otáček a momentu stroje, reverzace, šentování, odporové spouštění, skupinové řazení, ztráty při rozjezdu, tramvajová brzda.4. Střídavá trakce se stejnosměrnými sériovými motory, základní schéma vozidel s diodovými usměr-ňovači, regulační trakční transformátor, náhradní schéma trakčního obvodu, vyhlazovací tlumivka a zvlnění, elektrické odporové brzdění.5. Cize buzený trakční motor a plynulá regulace, trakční charakteristiky u stupňové a plynulé regulace, vlastnosti při skluzu, řízení buzení.6. Pulzní regulace na trakčních vozidlech, snižovací a zvyšovací schéma, řízení odporu, pulzní stabili-zace v trakčních a pomocných obvodech, minimální doba sepnutí a rozepnutí, nosný kmitočet a jeho volba, vstupní filtr a hlediska jeho návrhu, rušení.7. Vozidla s pulzní regulací, základní schémata pro nízká napětí a 3 kV, pulzní stabilizace, plynulé šentování a cizí buzení u stejnosměrných vozidel, vstupní obvody a nabíjení vstupního filtru, ochrany.8. Elektrické brzdění do pevného a regulovaného odporníku, základní schémata vozidel pro rekupera-ci, pulzní regulace při rekuperačním brzdění, vlastnosti odporové a rekuperační brzdy, nezávislá brz-da.Střídavá tyristorová regulace, základní zapojení vozidel, porovnání s použitím diodového usměrňovače.9. Průběhy napětí a proudů řízeného usměrňovače, sériové zapojení řízených usměrňovačů, energe-tické parametry, zapojení napájení kotev a buzení a jejich důsledky pro vlastnosti vozidel, vyšší harmonické a rušivé vlivy.10. Průběhy napětí a proudů řízeného usměrňovače, sériové zapojení řízených usměrňovačů, energe-tické parametry, zapojení napájení kotev a buzení a jejich důsledky pro vlastnosti vozidel, vyšší harmonické a rušivé vlivy.11. Napěťový střídač na vozidle, odporové brzdění a rekuperace, chlazení měničů, vyšší harmonické ve stroji a v napájecí síti, vstupní filtr, typická schémata vozidel napájených ze stejnosměrné sítě s různým na-pětím.12. Vstupní měniče pro vozidla s asynchronními trakčními motory s napěťovým a proudovým střída-čem, vstupní měniče pro vozidla na 3 kV, pulzní usměrňovač a jeho vlastnosti, vyšší harmonické na střídavé straně, rezonanční filtr, faktor výkonu.13. Vícesystémová vozidla, vozidla dvounapěťová stejnosměrná a střídavá, vozidla hybridní , bateriová a speciální. Vozidla se spalovacím motorem a elektrickým přenosem výkonu.

Získané způsobilosti

Studenti si zapamatují základní způsoby řešení vozidel elektrické trakce, principy řízení a jejich použití v typických provozních nasazeních. Popíší uspořádání trakčních obvodů jednotlivých druhů vozidel. Vysvětlí jejich funkci v režimu jízdy i elektrodynamického brzdění a použití u základních druhů vozidel.

Literatura

Jansa, František. Dynamika a energetika elektrické trakce. Vyd. 1. Praha : Nakladatelství dopravy a spojů, 1980. Danzer, Jiří. Elektrická trakce I. 1. vyd. Plzeň : Západočeská univerzita, 2000. ISBN 80-7082-633-9.Danzer, Jiří. Elektrická trakce II. 1. vyd. Plzeň : Západočeská univerzita, 2001. ISBN 80-7082-814-5.

Požadavky

Získání zápočtu: Dosažení předepsaného počtu bodů ze souhrnného testu.Zkouška: Ústní forma, znalost odpřednášené látky, znalost vybraných partií studijní literatury.

Garant

Ing. Jaroslav Škubal, Ph.D.

Vyučující

Ing. Jaroslav Škubal, Ph.D.Ing. Martin Pittermann, Ph.D.Ing. Jaroslav Škubal, Ph.D.