Předmět Elektrotechnika (KTE / E)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KTE / E - Elektrotechnika, Fakulta elektrotechnická, Západočeská univerzita v Plzni (ZČU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Tématický přehledZákladní veličiny a zákony teoretické elektrotechniky. Analýza jednodušších lineárních elektrických obvodů v ustáleném a přechodném stavu. Elektrický výkon. Analogie elektrických obvodů a mechanických systémů. Úvod do elektrických strojů. Energie a síly v elektromagnetickém poli. Magnetické obvody. Princip činnosti elektrických strojů - transformátorů, asynchronních, synchronních a stejnosměrných strojů. Momentové charakteristiky motorů.Program přednášek1. Fyzikální a topologická struktura elektrických obvodů (EO). Periodické veličiny a jejichcharakteristické hodnoty.2. Symbolicko-komplexní zobrazení harmonických veličin. Lineární obvody v harmonicky ustáleném stavu. Fázorový diagram.3. Metody analýzy EO.4. Výkon elektrického proudu. Rezonance, kompenzace účiníku.5. Trojfázová soustava, řešení trojfázových obvodů v ustáleném stavu. Výkon trojfázové soustavy. Rozvod elektrické energie.6. Přechodné jevy v elektrických obvodech. Analogie elektrických obvodů a mechanických soustav.7. Elektromagnetické pole - základní typy a vztahy, charakteristické veličiny. Magnetické obvody. Definice vzájemné indukčnosti, příklad.8. Úvod do elektrických strojů. Jednofázový a trojfázový transformátor - princip činnosti, konstrukční uspořádání.9. Náhradní schéma transformátoru, chod naprázdno a nakrátko, úbytek napětí při zatížení, účinnost. Speciální transformátory.10. Točivé magnetické pole trojfázového proudu.Asynchronní stroje - princip činnosti, konstrukční uspořádání.11. Náhradní schéma asynchronního motoru. Provozní stavy. Otáčková a momentová charakteristika. Jednofázový asynchronní motor.12. Stejnosměrné stroje - princip činnosti, konstrukční uspořádání. Základní rovnice.13. Synchronní a krokové motory - princip, konstrukční uspořádání.Program cvičení1. Školení bezpečnosti práce v laboratoři. Opakování komlexních čísel, řazení odporů.2. Přezkoušení z bezpečnosti práce. Střední a efektivní hodnota periodických veličin, příklady. S.k.z. harmonických veličin, řešení jednoduchých obvodů.3. Řešení jednodušších obvodů v harmonicky ustáleném stavu.4. Fázorové diagramy. Rezonance, výkony.5. Měření základních elektrických veličin. Výukový systém RC2000. Příklady na řešení harmonických obvodů v ustáleném stavu. Zadání semestrální práce.6. Řešení trojfázových obvodů, fázorové diagramy.7. Řešení jednodušších obvodů v přechodném stavu při napájení stejnosměrným zdrojem napětí.8. Měření na RC2000: a)přechodné jevy 1. řádu, b) ověření výsledků semestrální práce. Příklady na přechodné děje.9. Měření na transformátoru. Příklady na přechodné děje.10. Zatěžování asynchronního motoru na dynamometru.11. Test.12. Film: Výroba a konstrukce transformátorů, asynchronních a stejnosměrných strojů.13. Zápočet, opravné písemky.
Získané způsobilosti
Po absolvování předmětu budou studenti schopni vyřešit jednodušší elektrické obvody v ustáleném i přechodném stavu, vypočítat druhy výkonů spotřebičů včetně kompenzace účiníku sítě. Budou seznámeni s teorií, principy fungování elektrických strojů, jejich vlastnostmi a použitím v praxi.
Literatura
Jarolím, Pavel; Kůs, Josef; Ledvinová, Marcela. Elektrotechnika : příklady z elektrotechniky pro posluchače strojního inženýrství. 2. vyd. Plzeň : Západočeská univerzita, 2004. ISBN 80-7043-297-7.Bartoš, Václav. Elektrické stroje. 1. vyd. V Plzni : Západočeská univerzita, 2006. ISBN 80-7043-444-9.Benešová, Zdeňka; Ledvinová, Marcela. Základy elektrických obvodů v příkladech. 1. vyd. V Plzni : Západočeská univerzita, 2008. ISBN 978-80-7043-640-0.Uhlíř, Ivan. Elektrické stroje a pohony. Vyd. 1. Praha : Vydavatelství ČVUT, 2002. ISBN 80-01-02482-2.Vladař, Jaroslav; Zelenka, Jiří. Elektrotechnika a silnoproudá elektronika. 1. vyd. Praha : SNTL, 1986.
Požadavky
Požadavky pro udělení zápočtu:- aktivní účast na cvičeních a měřeních (na měřeních je účast povinná),- úspěšné napsání testu (min. 60 % bodů), popř. max. 3 opravné testy,- vypracování a včasné odevzdání (do 14 dnů po měření) referátu "Zatěžování asynchronního motoru na dynamometru"Požadavky na zkoušku:- znalost odpřednášené látky- znalost látky v rozsahu tématických okruhů zveřejněných na courseware.zcu.czZkouška je kombinovaná.
Garant
Ing. Václav Kotlan, Ph.D.
Vyučující
Ing. Václav Kotlan, Ph.D.Ing. Roman Hamar, Ph.D.Ing. Václav Kotlan, Ph.D.Ing. Petr Polcar, Ph.D.