Předmět Dějiny Blízkého východu ve středověku (KBS / DBVS)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBS / DBVS - Dějiny Blízkého východu ve středověku, Fakulta filozofická, Západočeská univerzita v Plzni (ZČU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Blízký východ na počátku středověku. Politická roztříštěnost, nárazníkové státy Byzance a Íránu. Lachmovci a Ghassanovci. Sjednocení arabských kmenů po vyhlášení islámu. Počátky muslimských záborů. Spory v první muslimské obci a jejich řešení. Umajjovci (680-750) a jejich význam. Blízký východ za vlády Abbásovců (750-1258). Rozpad chalífítu v 10. století. Emancipace islámu z arabského monopolu - hnutí šu´úbíja. konflikt mezi Fátimovci a Bújovci o ovládnutí ústředí chalífátu. Expanze Seldžukové a Fátimovci čelí křížovým výpravám. Osmanská expanze a zánik Byzantské říše.- formování islámské civilizace (Arabský poloostrov za života proroka Muhammada, islámský výboj, první chalífové, Umajjovská říše, ší´itská opozice)- klasická islámská civilizace (Abbásovská revoluce, koncepty klasického islámského státu, islámské právo mezi teorií a praxí, kultura a společnost abbásovského období)- rozpad Abbásovské říše a politické uplatnění ší´itského islámu (náboženství a společnost v bújovském a fátimovském období)- příchod tureckých elementů na Blízký východ a posílení sunitského islámu v oblasti (Seldžucká říše a její nástupnické režimy v Levantu)- muslimská reakce na křižácké výpravy (Egypt a Sýrie v ajjúbovském období)- Mongolové na Blízkém východě- Mamlúcká říše- muslimská společnost v mamlúckém období (středověký mysticismus, předávání vědění ve společnosti, náboženství a lidová kultura)- konec středověku na Blízkém východě: Zánik Mamlúckého sultanátu.
Získané způsobilosti
Student zná významné události, místa a osoby, významné pro dějiny Blízkého východu ve středověku. Rozumí příčinám, průběhu a důsledkům významných událostí a dokáže je vysvětlit. Uvede dějiny Blízkého východu ve středověku do kontextu s okolními oblastmi.
Literatura
Daly, M. W. The Cambridge history of Egypt. vol. 2, Modern Egypt, from 1517 to the end of the twentieth century /. Cambridge, 1998. Bearman, P.J. The encyclopaedia of Islam. [Leiden] : Brill, 2000. Lapidus, I. M. A History of Islamic Societies. New York, 2002. Cambridge History of Islam. Cambridge, 1980. Hitti, P. K. History of the Arabs. London, 1970. Lapidus, I. M. Muslim Cities in the Later Middle Ages. Cambridge, 1967. Veselý, R. Přehled politických a kulturních dějin islámských zemí od vzniku islámu do konce osmnáctého století. Praha, 1991. Holt, P. M. The Age of Crusades. The Near East from the Eleventh Century to 1517. Addison-Wesley Pub Co, 1989. Berkey, J. Transmission of Knowledge in Medieval Cairo. Princeton, 1992.
Požadavky
Kurs bude zakončen zkouškou udělenou na základě písemného testu; referát.
Garant
Prof. PhDr. Petr Charvát, DrSc.
Vyučující
Prof. PhDr. Petr Charvát, DrSc.