Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Polština 3 (KGS / PL3)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KGS / PL3 - Polština 3, Fakulta filozofická, Západočeská univerzita v Plzni (ZČU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Gramatická část:upevnění základních znalostí ze skloňování jmen, časování sloves; nesklonná jména; vokativ; podmiňovací způsob; genitiv pl.; akuzativ pl.; spojení číslovek se substantivy; stupňování adjektiv; stupňování příslovcí; dokonavá slovesa od sloves pohybuLexikální část:cestování - vlakové, autobusové nádraží; cesta na prázdniny; lidské tělo; studujeme na univerzitě; návštěva knihovny; návštěva u lékaře - nemoci; sportujeme; jdeme do divadla; slavíme svátkySlovní zásoba zaměřená na polský politický systém, jeho vývoj a formování.

Získané způsobilosti

Po absolvování předmětu budou studenti schopni zvládnout a používat rozšířenou slovní zásobu a využívat ji při běžných komunikačních situacích. Student bude ovládat také gramatické základy polštiny a umožní osvojení si rozšířené slovní zásoby, se zvláštním přihlédnutím ke specifikům polsko-české jazykové situace. Student tak bude schopen ovládat základní fráze při představování, nakupování nebo společenských situacích. Student tak bude po absolvování kurzu rozumět specifikům polské historie, znát základní informace o Polsku a polském jazyce. Základním výstupem kurzu však bude to, že je student schopen běžné komunikace v bulharském jazyce. Student bude rovněž znát specifika polského politického systému, politických strana postavení Polska v rámci mezinárodního systému.

Literatura

LIPIŃSKA, E. - DĄMBSKA E. G. Kiedyś wrócisz tu. Kraków, 1997. Tarajło-Lipowska, Zofia. Mówie po polsku = Učebnice polštiny. Wyd. 2. Warszawa : Wiezda Powszechna, 2004. ISBN 83-214-1316-1.GARNCAREK P. Czas na czasownik. Kraków, 2002. BĄK, P. Gramatyka języka polskiego. Warszawa, 1995. CZARNIECKA - RODZIK Z. Gramatyka języka polskiego w ćwiczeniach. Warszawa, 1999. LIPIŃSKA E. Nie ma róży bez kolców. Ćwiczenia ortograficzne dla cudzoziemców. Kraków, 1999. RYBICKA E. Nie taki diabeł straszny. Podręcznik frazeologii dla cudzoziemców. Kraków, 1994. PYZIK J. Przygoda z gramatyką. Fleksja i słowotwórstwo imion. Kraków, 2000. ORŁOŚ, T. Z. a kol. Czesko-polski słownik zdradliwych wyrazów i pułapek frazeologicznych. Kraków, 2003. BARTNICKA, B. - SATKIEWICZ, H. Gramatyka języka polskiego dla cudzoziemców. Warszawa, 1990. PYZIK J. Iść czy jechać. Ćwiczenia gramatyczno-semantyczne z czasownikami ruchu. Kraków, 2003. MĘDAK S. Liczebnik też się liczy!. Kraków, 2004. Oliva, Karel. Polsko-český slovník = Słownik polsko-czeski. I, A-Ó. Vyd. 2. Praha : Academia, 1999. ISBN 80-200-0728-8.SIATKOWSKI, J. - BASAJ, M. Słownik czesko-polski. Warszawa, 2002. LIPIŃSKA E. Z polskim na TY. Kraków, 2003. BEŠTA, T. Základy polské mluvnice. Praha, 1994. LOTKO, E. Zrádná slova v češtině a polštině. Olomouc, 1992.

Požadavky

Průběžná příprava na semináře, prezentace diskusních vystoupení ke konverzačním tématům. Zápočet: jazykový test. Zkouška může být v ústní, písemné i v kombinované formě.Student čte pravidelně zadané texty v cizím jazyce a zpracovává v pravidelných intervalech úkoly, které jsou kontrolovány vyučujícím. Tyto úkoly mají formu ústních prezentací či předem definovaných textů a to na základě dohody mezi studentem a vyučujícím.

Garant

PhDr. Jindřich Jirásek