Předmět Novověk v českých zemích (KHV / NCHB)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHV / NCHB - Novověk v českých zemích, Fakulta filozofická, Západočeská univerzita v Plzni (ZČU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Vymezení pojmů, periodizace (raný novověk, "dlouhé" 19. století atp.), edice pramenů, přehled odborné literatury a časopisů s tematikou novověkých dějin, hlavní badatelská centra2. Stavovství a absolutismus, vnitropolitický vývoj podunajské monarchie, šlechta v českých zemích v 16.-18. století (politické aspirace, životní styl, specifická hodnotová hierarchie)3. Podunajská monarchie jako geopolitický fenomén raného novověku, zahraničněpolitický kontext a jeho proměny (vztahy k evropským mocnostem, vývoj habsbursko-osmanského konfliktu atp.)4. Konfesijní situace v českých zemích, vlivy evropské reformace, problematika rekatolizace, otázka konverzí, "barokní" zbožnost, problém minorit (židé, novokřtěnci), význam osvícenských reforem pro tuto sféru5. Panovnické a aristokratické dvory jako kulturní, umělecká a intelektuální centra (rudolfínský okruh, "česká" renesance a "české" baroko, problematika mecenátu, sběratelství, pozice umělce ve společnosti)6. Rozhodující válečné konflikty novověkých dějin a jejich dopad na české země (územní změny, demografické důsledky, hospodářské problémy, proměny mentality a hodnotových hierarchií atp.)7. Proměny rodinných struktur v průběhu novověku (demografické trendy, proměny životního stylu u různých společenských vrstev, vztah k dětem a pojetí výchovy, změny v postavení žen)8. Modernizace, industrializace a urbanizace českých zemí, proměny jejich společenské struktury, hospodářské důsledky, hlavní ekonomické teorie (merkantilismus, fyziokratismus, hospodářský liberalismus)9. České národně emancipační hnutí v dobovém kontextu, vznik politických stran, hlavní politická a sociální hnutí (liberalismus, nacionalismus, marxismus, socialismus, konzervatismus)10. Reflexe českých novověkých dějin v historiografii, habsburští a habsbursko-lotrinští panovníci v českém a evropském dějepisectví, problematika historických aktualizací (motiv Bílé hory, téma exilu atp.)
Získané způsobilosti
Studenti vytvoří časovou osu nejdůležitějších historických událostí novověku v českých zemích, analyzují jednotlivá období a uvedou je do souvislosti s okolními oblastmi, rozpoznají a formulují vlivy evropské reformace na české země, shrnou dopady rekatolizace a zhodnotí vliv českého národně emancipační hnutí na dobové dění.
Literatura
Urban, Otto. Česká společnost 1848 - 1918. 1. vyd. Praha : Svoboda, 1982. Lněničková Jitka. České země v době předbřeznové 1792-1848. Praha : Libri, 1999. ISBN 80-85983-27-3.Kořalka, Jiří; Nodl, Martin. Češi v habsburské říši a v Evropě 1815 - 1914 : sociálněhistorické souvislosti vytváření novodobého národa a národnostní otázky v českých zemích. Praha : Argo, 1996. ISBN 80-7203-022-1.Petráň, Josef. Dějiny Československa : Celost. vysokošk. učebnice pro studenty stud. oboru Učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů na filozof. a pedagog. fak. [Díl] 1., Do roku 1648. 1. vyd. Praha : SPN, 1990. ISBN 80-04-21068-6.Dějiny Československa : Celost. vysokošk. učebnice pro studenty stud. oboru Učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů na filozof. a pedagog. fak. [Díl] 2., 1648-1918. 1. vyd. Praha : SPN, 1990. ISBN 80-04-21070-8.Přehled dějin Československa. I/2, (1526-1848). Vyd 1. Praha : Academia, 1982. Petráň, Josef. Dějiny hmotné kultury : Vysokošk. učebnice pro stud. fakult připravujících učitele. I /1., Vymezení kulturních dějin ; Kultura každoden. Praha, SPN, 1985. Petráň, Josef. Dějiny hmotné kultury. II/1 : Kultura každodenního života od 16. do 18. století. Praha : Ministerstvo kultury České republiky, 1995. ISBN 80-7184-084-X.Petráň, Josef. Dějiny hmotné kultury. II/2, Kultura každodenního života od 16. do 18. století / . Karolinum, Praha, 1997. Petráň, Josef. Dějiny hmotné kultury. I/2, Kultura každodenního života od 13. do 15. století /. www.ksa.zcu.cz
Požadavky
Písemný test.
Garant
PhDr. Roman Kodet, Ph.D.
Vyučující
PhDr. Roman Kodet, Ph.D.