Předmět Úvod do evropské etnologie (KSA / UEE)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KSA / UEE - Úvod do evropské etnologie, Fakulta filozofická, Západočeská univerzita v Plzni (ZČU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
- Představení cyklu. EE jako badatelský koncept.- Demarkace disciplíny. Definice etnologie z pohledu jednotlivých národních tradicí.- Evropská etnologie - studium intersubjektivního chování jednotlivců i kolektivit ze sociokulturního hlediska.- Předchůdci EE ve středoevropském prostoru. Historie etnologického zkoumání Evropy. Evropa jako "terén".- "Volkskunde" a "Völkerkunde" v tradici středoevropské etnografie.- Rakouští etnografové a jejich zájem o "jiné".- Směřování k EE ve Skandinávii.- Dvojí etnografická tradice českých zemí.- Metodologické zázemí EE.- Inovativní přístup k tradičním a formulování nových témat.- EE a interkulkturní komunikace.- Institucionální přehled pracovišť zabývajících se EE, důležitá periodika, současná situace v jednotlivých zemích.
Získané způsobilosti
Studenti jsou schopni: - vymezit koncept evropské etnologie z epistemologického, metodologického i tematického hlediska- zasadit koncept evropské etnologie do kontextu společenskovědního studia moderních společností a srovnat tuto disciplínu s ostatními vědami o společnosti (sociologie, historiografie)- představit vývoj a pojetí evropské etnologie ve vybraných evropských státech- realizovat výzkum vybraného tématu v prostředí České republiky vedený z pozic evropské etnologie a obhájit jej
Literatura
Jackson, Anthony. ed. Anthropology at Home. London, New York Tavitstock Publications, 1987. Lozoviuk, Petr. Evropská etnologie ve středoevropské perspektivě / Petr Lozoviuk. Pardubice : Univerzita Pardubice, 2005. ISBN 80-7194-752-0.Bausinger H.u.a. Grundzüge der Volkskunde. Darmstadt, 1999. Nový, Ivan; Schroll-Machl, Sylvia. Interkulturní komunikace v řízení a podnikání. Vyd 2. Praha : Management Press, 2001. ISBN 80-7261-042-2.Erixon S. Regional European Ethnology, In: Folk-Liv č.1 a č. 2, s. 89-108 a 263-294. 1937. Gerndt, H. Studienskript Volkskunde, Münster u. a. 31997. Goddard, V. A.; Llobera, J.R., and Shore, C. The Anthropology of Europe. Oxford/Providence Berg, 1994. Bausinger H. Volkskunde von der Altertumsforschung zur Kulturanalyse. Berlin u.?a. 1971, Nachdr. Darmstadt 1987, 1987.
Požadavky
Prezenčí studium: Znalosti ověřované případně písemným testem, referátem nebo seminární prací. Seminární práci odevzdat do konce listopadu. Má-li student ústní referát a nemůže vystoupit v plánovaném termínu, musí být předem omluven. Účast na divadelním výstupu v rámci lidové obchůzkové hry v maximálním rozsahu 10 minut.Kombinované studium: písemný test a ústní pohovor
Garant
Doc. Petr Lozoviuk, Ph.D.
Vyučující
Doc. Petr Lozoviuk, Ph.D.