Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Sociologie náboženství (KSS / SCON)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KSS / SCON - Sociologie náboženství, Fakulta filozofická, Západočeská univerzita v Plzni (ZČU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Podrobný přehled probírané látky naleznete na www.courseware.zcu.cz

Získané způsobilosti

Student na základě absolvování kurzu bude schopen zapamatovat, identifikovat, rozlišit a vysvětlit základní pojmy, teorie a koncepty, jež jsou pro soudobou sociologii náboženství konstitutivní. Dále získá schopnost provádět klasifikace určujících postojů, teoretických východisek a hlavních třecích ploch, které mezi jednotlivými přístupy k problematice existují. Cílem je, aby student dokázal sestavit a následně typologizovat hlavní myšlenkové pozice, a aby dokázal mezi nimi rozlišit, případně rozpoznat jejich vnitřní rozpory.

Literatura

Kepel, Gilles. Boží pomsta : křesťané, židé a muslimové znovu dobývají svět. Brno : Atlantis, 1996. ISBN 80-7108-120-5.Durkheim, Émile. Elementární formy náboženského života : systém totemismu v Austrálii. Praha : Oikoymenh, 2002. ISBN 80-7298-056-4.Lužný, Dušan. Náboženství a moderní společnost : sociologické teorie modernizace a sekularizace ; Dušan Lužný. Brno : Masarykova univerzita, 1999. ISBN 80-210-2224-8.Gauchet, Marcel. Odkouzlení světa : dějiny náboženství jako věci veřejné. Brno : Centrum pro studium demokracie a kultury, 2004. ISBN 80-7325-037-3.Politická ekonomie : Teorie. Modelování. Aplikace. Praha : Vysoká škola ekonomická, ----. Nešpor, Zdeněk R.; Lužný, Dušan. Sociologie náboženství. Vyd. 1. Praha : Portál, 2007. ISBN 978-80-7367-251-5.Nešpor, R. Jaká víra? : současná česká religiozita/spiritualita v pohledu kvalitativní sociologie náboženství. Praha : Sociologický ústav AV ČR, 2004. ISBN 80-7330-061-3.Durkheim, E. Pravidla sociologické metody. Praha. Orbis, 1926. Vzdálená sláva : hledání víry ve věku lehkověrnosti. Brno : Barrister & Principal, 1997. ISBN 80-85947-18-8.

Požadavky

Nedílnou součástí pro získání adekvátních znalostí je nutná kontinuální příprava na hodiny. Aby mohl být výsledek efektivní a především bylo možné aplikovat získané vědomosti a uvádět je do souvislostí s dalšími osvojenými vědomostmi, je nezbytné systematické písemné zpracování zadávaných textů vyučujícím. Metodické zpracovávání informací, jejich analýza, osvojování a systematizace tvoří část výuky, která je postavena i na samostudiu, jež je řízené vyučujícím. Texty na semináře a texty pro samostudium student zpracovává písemně vždy stanovenou formou (např. esej, konspekt, anotace, resume, prezentace: analýza pojmů, teorií, konceptů atd).

Garant

Doc. PhDr. Jan Váně, Ph.D.

Vyučující

Doc. PhDr. Jan Váně, Ph.D.