Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Fyzická geografie 2. (CBG / FG2)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu CBG / FG2 - Fyzická geografie 2., Fakulta pedagogická, Západočeská univerzita v Plzni (ZČU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Biosféra a její vztahy k ostatním geosférám, oběhové cykly základních prvků a látek v globálním systému Země. Ekologická biogeografie, organismus a prostředí, biocenóza, ekosystém, migrace, základní geobiomy a jejich rozšíření na Zemi. Změny rozšíření organismů ve vztahu k měnícím se přírodním podmínkám.Pedosféra a její vztahy k ostatním geosférám. Základní složky půdy, pedogeneze. Vlastnosti půd, hlavní půdotvorné procesy, struktura půdy, půdní druhy a typy, půdní profil a horizonty. Rozšíření půd na Zemi ve vztahu k hlavním geobiomům. Změny rozšíření půd ve vztahu k měnícím se přírodním podmínkám, permafrost.Georeliéf jako místo průniku geosfér. Základní paradigmata a výzkumné metody geomorfologie. Vliv geologické struktury na georeliéf. Dynamická geomorfologie - gravitační, fluviální, periglaciální a glaciální formy. Změny geomorfologických procesů ve vztahu k měnícím se přírodním podmínkám.

Získané způsobilosti

Po absolvování bigeografické části studenti jsou schopni: - vysvětlit jak základní ekologické faktory ovlivňují rozšíření organismů na Zemi;- rozlišit hlavní geobiomy s ohledem na zde převládající ekologické faktory;- analyzovat změny rozšíření organismů na Zemi s ohledem na měnící se přírodní podmínky.Po absolvování pedogeografické části studenti jsou schopni: - identifikovat základní fyzickogeografické faktory ovlivňující rozšíření půd na Zemi;- vysvětlit proces pedogeneze a z něho vyplývající členění půd;- rozlišit hlavní půdní druhy a typy;- srovnat rozložení geobiomů a hlavních půdních typů.Po absolvování geomorfologické části studenti jsou schopni: - vysvětlit základní paradigmata geomorfologie a hlavní metody geomorfologických výzkumů;- rozlišit hlavní strukturní, gravitační, fluviální a glaciální formy;- analyzovat změny rozložení geomorfologických procesů s ohledem na měnící se přírodní podmínky.

Literatura

Hendrych, Radovan. Fytogeografie. Praha : SPN, 1984. Horník, Stanislav. Fyzická geografie II : Celost. vysokošk. učebnice pro stud. fakult přírodověd., pedagog. a tělesné výchovy a sportu. 1. vyd. Praha : SPN, 1986. Summerfield, Michael A. Global geomorfology : an introduction to the study of landforms. 1st pub. Harlow : Pearson/Prentice Hall, 1991. ISBN 0-582-30156-4.Strahler, Alan; Strahler, Arthur. Introducing physical geography. 3rd ed. New York : John Wiley & Sons, 2003. ISBN 0-471-41741-6.Demek, Jaromír. Obecná geomorfologie : Vysokošk. učebnice pro stud. přírodověd. fakult univerzit. 1. vyd. Praha : Academia, 1988. Tomášek, Milan. Půdy České republiky. 3. vyd. Praha : Česká geologická služba, 2003. ISBN 80-7075-607-1.Demek, Jaromír. Úvod do obecné fyzické geografie. Praha : Academia, 1976. Horník, Stanislav. Základy fyzické geografie. 1. vyd. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1982. Buchar, Jan. Zoogeografie : Vysokošk. učebnice pro přírodověd. fakulty. Praha : SPN, 1983.

Požadavky

Aktivní práce na seminářích, průběžné plnění zadaných seminárních prací a jejich prezentace - ve skupinách. Individuální zpracování zadaného odborného úkolu ve formě seminární práce. Zkouška - písemná (test), ústní a praktická (poznávání zadaných přírodnin).

Garant

Doc. RNDr. Pavel Mentlík, Ph.D.

Vyučující

Doc. RNDr. Pavel Mentlík, Ph.D.