Předmět Základy krajinné ekologie (CBG / ZKE)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu CBG / ZKE - Základy krajinné ekologie, Fakulta pedagogická, Západočeská univerzita v Plzni (ZČU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Přístupy k definici a studiu krajiny. Geografické metody studia krajiny. Krajinná ekologie. Postavení v systému věd. Metody krajinné ekologie.Struktura krajiny. Matice, enklávy, koridory. Hodnocení krajinné struktury.Procesy fungování krajiny. Toky látek a energií v krajině.Diverzita v krajině. Typy diverzity, rozšíření organismů v krajině.Vývoj krajiny. Přírodní krajinotvorné procesy. Teorie sukcese. Člověk jako krajinotvorný činitel. Antropogenní přeměna krajiny.Definice a typy stability krajiny. Zpětné vazby v krajině. Základní principy krajinné ekologie. Způsoby hodnocení a klasifikace krajiny.Životní prostředí. Vymezení základních pojmů. Vědní obory.Složky životního prostředí člověka a jejich ohrožení. Hodnocení životního prostředí. Přístupy, vybrané ukazatele, metody.Ochrana přírody a krajiny. Vývoj, nástroje ochrany.Globální a regionální problémy životního prostředí. Stav životního prostředí ČR.Nauka o krajině jako součást školské geografie. Metody výuky.Environmentální výchova. Uplatnění v RVP a ve školské geografii.
Získané způsobilosti
Absolvent předmětu dokáže diskutovat možné přístupy k pojetí a studiu krajiny. Dokáže vysvětlit problematiku struktury krajiny a procesů fungování krajiny. Na příkladech vysvětlí základní principy krajinné ekologie. Dokáže používat různé způsoby hodnocení a klasifikace krajiny. Má přehled o přírodních složkách životního prostředí člověka a jejich ohrožení. Zná spektrum nástrojů ochrany ŽP a na příkladech vysvětlí jejich rozdíly. Dokáže charakterizovat životní prostředí světa, České republiky a místního regionu. Prokazuje schopnost hodnocení krajiny a životního prostředí, umí k tomu vyhledat patřičné zdroje informací a použít vhodnou metodu. Svoje názory na životní prostředí a krajinu umí obhájit v diskusi.
Literatura
Míchal, Igor. Ekologická stabilita. null. Brno : Veronica, 1992. ISBN null.Forman, Richard T. T.; Godron, Michel. Krajinná ekologie. null. Praha : Academia, 1993. ISBN 80-200-0464-5.Kopp, Jan. Nauka o krajině a životním prostředí : cvičení. 1. vyd. Plzeň : Západočeská univerzita, 2001. ISBN 80-7082-732-7.Demek, J. : Nauka o krajině. Praha, SPN, 1983. Sádlo, Jiří; Storch, David. Biologie krajiny : biotopy České republiky. null. Praha : Vesmír, 2000. ISBN 80-85977-31-1.Lipský. Krajinná ekologie pro studenty geografických oborů. PrahaKarolinum UK, 1996. Naveh, Zev. Landscape ecology : theory and application : with 82 figures. 2nd ed. New York [etc.] : Springer-Verlag, 1994. ISBN 0-387-94059-6.Janeček, M. aj. Ochrana zemědělské půdy před erozí. Praha: ISV nakladatelství, 2002. Ložek, Vojen. Příroda ve čtvrtohorách. Praha : Academia, 1973. Roberts, Neil. The holocene : an environmental history. 2nd ed. Malden : Blackwell Publishing, 1998. ISBN 978-0-631-18638-0.Braniš, Martin; Pivnička, Karel. Úvod do studia životního prostředí. Praha : Karolinum, 1994. ISBN 80-7066-945-4.Kostkan, Vlastimil. Územní ochrana přírody a krajiny v České republice. Praha : Ministerstvo životního prostředí, 1996. Demek, Jaromír. Vybrané kapitoly z krajinné ekologie. 1. vyd. Brno : Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity, 1999. ISBN 80-210-2168-3.Seják, Josef. Základy udržitelné ekonomie přírodních zdrojů a životního prostředí. Vyd. 1. Ústí nad Labem : Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, 2005. ISBN 80-7044-758-3.Moldan, Bedřich. Životní prostředí České republiky : vývoj a stav do konce roku 1989. 1. vyd. Praha : Academia, 1990. ISBN 80-200-0292-8.
Požadavky
Pro udělení zápočtu je požadována aktivní účast na seminářích (vč. jednoho terénního cvičení), zpracované seminární téma na vybraný krajino-ekologický problém a jeho prezentace před ostatními studenty. Požadavky ústní zkoušky jsou vymezeny znalostí okruhů uvedených v obsahu předmětu, přičemž se klade důraz na porozumění souvislostí, aplikaci poznatků v příkladech a metodický aparát použitelný při studiu krajiny a životního prostředí.
Garant
RNDr. Václav Stacke, Ph.D.
Vyučující
RNDr. Václav Stacke, Ph.D.