Předmět Dějiny sborového zpěvu 1 (KHK / DSBZ1)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHK / DSBZ1 - Dějiny sborového zpěvu 1, Fakulta pedagogická, Západočeská univerzita v Plzni (ZČU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Úkolem předmětu je podrobnější seznámení s historií ansámblové a sborové a capellové a vokálně instrumentální hudby v kontextu s dějinami světové i české hudby instrumentální.Obsah předmětu : Středověká vokální hudba, gregoriánský chorál, lidová duchovní píseň, pašije a liturgické hry, světská píseň. Vokální hudba v období gotiky. Renesanční vokální hudba a její formy. Barokní hudba a její hlavní představitelé. Zlatý věk opery v Itálii. Počátky sborové hudby, hudba na chrámových kůrech. Vokální a vokálně instrumentální světská a duchovní hudba v období klasicismu. Problematika obsazení a specifika provozních podmínek vokální hudby do počátků sborového hnutí.
Získané způsobilosti
1. Znalost:znalost základních reálií a terminologie dějin ansámblového a sborového zpěvu do poč. 19. stol.zapamatovat si hlavní periodizační období vývoje ansámblového a sborového zpěvu a jeho hlavní osobnosti do poč. 19. stol.vyjmenovat a popsat základní hudební druhy v oblasti ansámblového a sborového zpěvu do poč. 19. stol.vyjmenovat hlavní skladatelské osobnosti ansámblového a sborového zpěvu do poč. 19. stol. a jejich stěžejní díla v této oblasti2. Pochopení:vysvětlit základní termíny vývoje ansámblového a sborového zpěvu do poč. 19. stol.rozlišit základní periodizační a výkladové koncepce tohoto oboru v uvedeném obdobívysvětlit specifika dílčích periodizačních úseků, typů hudebních prostředí, hudebních druhů z hlediska vokální ansámblové a sborové interpretaceobjasnit vliv ansámblového zpěvu na profilaci hlavních vývojových trendů evropské hudby do poč. 19. stol.3. Aplikace:vytvoření základního přehledu vývoje vokální ansámblové a sborové hudby v Evropě a českých zemích do poč. 19. stol.jednotlivá období/fáze vývoje, hudební druhy, skladatelské osobnosti uvést do obecně historických, politických, společenských, kulturních aj. souvislostí4. Analýza:srovnání a analýza specifik jednotlivých hudebně-vývojových období, hudebních druhů, skladatelských osobností, kompozičních stylů z hlediska ansámblové vokální hudby5. Syntéza:shrnutí problematiky vývoje vokální ansámblové a sborové hudby Evropy a českých zemí do poč. 19. stol.rozpoznání a formulace specifik českého vývoje vokální ansámblové a sborové hudby v evropském rámci6. Vyhodnocení:uchopí a zhodnotí hlavní trendy ve vývoji vokální ansámblové a sborové hudby do poč. 19. stol.formulují základní principy formování západoevropské vokální ansámblové a sborové hudby do poč. 19. stol.shrnou význam vývoje vokální ansámblové a sborové hudby do poč. 19. stol. na současnou světovou hudební kulturu
Literatura
Valový, Evžen. Sborový zpěv v Čechách a na Moravě. 1. vyd. Brno: Univerzita J. E. Purkyně, 1972. ISBN 0.Cantus : časopis pro sborové umění. Praha : Unie českých pěveckých sborů, 1990. Buček, Miloslav. Sborový zpěv. I. 1. vyd., 2. dotisk. Brno : Masarykova univerzita, 1996. ISBN 80-210-0201-8.Buček, Miloslav. Sborový zpěv. II. 1. vyd., 1. dotisk. Brno : Masarykova univerzita, 1996. ISBN 80-210-0513-0.
Požadavky
Aktivní podíl na přednáškách a v seminářích, které se uskuteční formou blokové výuky (práce s literaturou a sborovými partiturami).
Garant
Mgr. Vít Aschenbrenner, Ph.D.