Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Ústavní právo 2 (KÚP / ÚP2N)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KÚP / ÚP2N - Ústavní právo 2, Fakulta právnická, Západočeská univerzita v Plzni (ZČU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Listina základních práv a svobod, její východiska, právní postavení, charakteristika, struktura, její vertikální i horizontální vztahy a ústavněprávní význam.2. Přirozenoprávní podstata lidských práv v ČR a její důsledky, materiální ohnisko ústavnosti, jeho obsah, význam a související judikatura.3. Základní principy Listiny, jejich obsah, formy a specifikace v podobě jednotlivých kategorií základních práv.4. Obsahové kategorie lidských práv v Listině, práva osobní, politická, menšinová, hospodářská, sociální a kulturní, právo na soudní a jinou právní ochranu.5. Nedotknutelnost osoby, její druhy, pojetí, ústavní zakotvení, zákonná provedení a judikatura.6. Volební právo subjektivní, jeho složky, ústavní zakotvení, zákonná provedení a judikatura.7. Svoboda projevu a právo na informace, ústavní zakotvení, zákonná provedení a judikatura.8. Práva příslušníků národnostních a etnických menšin, ústavní zakotvení, zákonná provedení a judikatura, vnitrostátní a nadstátní ochrana.9. Práva hospodářská, sociální a kulturní, jejich klasifikace, ústavní pojetí, zákonná provedení a judikatura.10. Právo na soudní a jinou právní ochranu, ústavní pojetí a zákonné provedení, specifické judiciální doktríny Ústavního soudu a Evropského soudu pro lidská práva.11. Vztah veřejné moci a člověka i občana z pohledu lidských práv, klasifikace dle status negativus, positivus, activus a pasivus, moc konstitutivní a konstituovaná.12. Ústavní soudnictví a jeho úloha v oblasti ochrany ústavně zaručených základních práv, ústavní stížnost fyzické a právnické osoby.13. Veřejný ochránce práv, jeho právní postavení, pravomoc, působnost.Nadstátní normativní systémy ochrany lidských práv, mechanismy jejich institucionální ochrany a vztah k ústavnosti ČR.

Získané způsobilosti

Student bude schopen:- vymezit, klasifikovat, analyzovat a zhodnotit komplex naší ústavnosti i jeho jednotlivých rysů s patřičnou identifikací aspektů interakčních, inferenčních a kontextuálních ve významu vnitrostátním i nadstátním dokládající rozpoznání jejich poslání a smyslu- analyzovat postavení a fungování soustav veřejné moci ve smyslu jejich multipartity, tj. zahrnující moc zákonodárnou, výkonnou, soudní, kontrolní, cenově-stabilizační a územně samosprávnou ve smyslu jejich vnitřní i vzájemné konstrukční, funkční, vertikální a horizontální dělbě moci- zhodnotit naši ústavněprávní koncepci veřejné moci z perspektivy naplnění demokracie, efektivity, přiměřenosti, nadstátní komparatistiky, doktrinálních poznatků i axiologických východisek vyjádřených kupř. uznáním přirozenoprávních východisek základních práv - identifikovat ústavněprávní materii a její různé podoby též v prováděcích zákonných úpravách či naopak v dimenzi nadstátních dokumentů, a to v patřičném rozsahu a souvislostech s ústavním základem- orientovat se v judikatuře zejména ústavního soudu a Evropského soudu pro lidská práva ve smyslu jejích závěrů i interpretační schematiky, aplikovat její závěry na normativní podobu naší ústavnosti a být schopen zhodnotit její dopady- aplikovat teoretické poznatky na příkladech vyžadujících formulaci vlastních kreativních řešení a rozpoznání nosných obsahových linií jednotlivých teoretických doktrín, jakož i schopnost jejich vzájemně proporčního uplatnění a zhodnocení interpretačních alternativ- analyzovat úpravu jednotlivých institutů de lege lata, rozpoznat její nedostatky a umět po komplexním zhodnocení poznatky doktrinálními i mezistátně-komparativními formulovat vlastní argumentačně podložené návrhy nových řešení- ovládnout rozsáhlý odborný pojmový aparát předmětu a osvojit si jeho odpovídající aplikaci, jakož i schopnost volně přecházet mezi jednotlivými tématy na základě rozpoznání jejich souvislostí s dovedností je analyzovat i syntetizovat

Literatura

Pezl Tomáš, Pezl Michael. Dokumenty ke studiu ústavního práva, 3. vydání. Plzeň: Aleš Čeněk, 2008. ISBN 978-80-7380-099-4.Klíma Karel a kol. Praktikum českého ústavního práva, 3. vydání. Plzeň: Aleš Čeněk, 2009. ISBN 978-80-7380-173-1.Klíma, Karel. Ústavní právo. 4., rozĹĄ. vyd. Plzeň : Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2010. ISBN 978-80-7380-261-5.Klíma Karel. Ústavní právo, 3. vydání. Plzeň: Aleš Čeněk, 2006. ISBN 80-7380-000-4.Klíma, Karel. Encyklopedie ústavního práva. Praha : Aspi, 2007. ISBN 978-80-7357-295-2.Klíma, Karel. Komentář k Ústavě a Listině. Plzeň : Aleš Čeněk, 2009. ISBN 978-80-7380-140-3.Wintr, Jan. Principy českého ústavního práva : (s dodatkem principů práva evropského a mezinárodního). Vyd. 1. Praha : Eurolex Bohemia, 2006. ISBN 80-86861-75-9.Blahož, Josef; Balaš, Vladimír,; Klíma, Karel. Srovnávací ústavní právo. Praha : ASPI, 2007. ISBN 978-80-7357-312-6.Klíma, Karel. Teorie veřejné moci (vládnutí). Praha : ASPI Publishing, 2003. ISBN 80-86395-78-2.Pavlíček, Václav. Ústavní právo a státověda. II. díl, část 1. Ústavní právo České republiky. 2., podstatně rozš. a dopl. vyd. Praha : Linde, 2008. ISBN 978-80-7201-694-5.Pavlíček, Václav. Ústavní právo a státověda. II. díl, část 2., Ústavní právo České republiky. Praha : Linde, 2004. ISBN 80-7201-472-2.Filip, Jan. Ústavní právo I : základní pojmy a instituty, ústavní základy ČR. 3. vyd. Brno : PF MU v Brně, 1999. ISBN 80-210-20326(Masa.

Požadavky

aktivní účast ve výucepísemný zápočetústní zkouška

Garant

JUDr. Monika Forejtová, Ph.D.

Vyučující

JUDr. Monika Forejtová, Ph.D.Prof. JUDr. Václav Pavlíček, CSc., dr. h. c.JUDr. Tomáš PezlJUDr. Josef Skála, CSc.JUDr. Milan TomešJUDr. Zuzana Vostrá, Ph.D.